AB Bakanı vize için tarih verdi

04 Nisan 2016 Pazartesi 23:13

AB Bakanı Volkan Bozkır, Haziran ayı sonunda vizelerin kalkacağını söyledi.

AB Bakanı vize için tarih verdi
 AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, katıldığı bir televizyon programında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

"HEDEFİMİZ HAZİRAN SONUNDA VİZELERİN KALKMASI"

Türk vatandaşlarının dört gözle beklediği vize serbestisi için tarih veren Bozkır,  "Vize serbestisi için istenen 72 şarttan 50 tanesini karşıladık. Hedefimiz Haziran ayı sonunda vizelerin kalkması" dedi.

"ÜÇ KARAR GEREKECEK"

"Vizenin Haziran sonunda kalkması için üç karar gerek; konsey vize kalkabilir raporu verecek, konsey kararı çıkacak, Avrupa Parlamentosu onaylayacak. Biz de 72 beklentiyi tamamlama çalışmamızı 4 Mayıs'tan önceye göre ayarladık, 41'i tamamen, 50 civarında bir kısmı kısmen karşılanmış durumda. 6 yasa geçmesi gerekiyordu, biri geçti. Bir yasanın bu hafta tamamlanmasını bekliyoruz. Yasalar meclise sevk edildi, gerekirse hafta sonu da çalışacaklar. Muhalefet liderleri de tam destek vereceklerini fade etiler ama henüz bunu göremedik.

PARMAK İZİ OLAN PASAPORTA GEÇİYORUZ

Kişisel verilerin korunması kanunu çok uzun sürede geçti. Muhalefet işbirliği yapmazsa meclis grubumuzda geçireceğiz ama o zaman da bu, Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına Ak Parti'nin hediyesi olmuş olacak. Parmak izi olan pasaporta geçiyoruz, vatandaşlar tekrar harç ödemeden sadece cüzdan bedeli ile pasaportu alacak, vatandaşlarımız bir ülkeye gittğinde sınır kapısında tüm bilgilerinize ulaşılmış olacak ve vizeye gerek olmayacak. Burada sadece Schengen ülkelerinden bahsediyoruz yani İngiltere ve İrlanda yok ama Norveç, İsviçre gibi Schengen üyesi olmayan ama bu sistemle birlikte hareket eden ülkere girebilecekler. Pasaportlar ile birlikte biyometrik kimlik kartlarına da geçiyoruz.

"İLERİDE SADECE KİMLİK KARTIYLA GİRİŞ OLACAK"

İleride sadece kimlik kartı ile giriş imkanı olacak. Yeni pasaportlar tek bir merkezden veriliyor, başvuru sonrası 1-2 günde alınıyor. Yine aynı merkez verecek. Daha önce pasaport harcı ödemiş olanlar tekrar ödeme yapmayacak.

"HAZİRAN SONU HEDEF TARİH"

Haziran sonu hedef tarih, Hollanda dönem başkanlığı bitmeden, vize kalksın, fasıl açılsın, 3 milyar euro gelsin, bire bir formulü uygulansın gibi faktörleri bir arada görmek istediğimizden bu tarihi belirledik."

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi