AİHM Rusya’yı mahkum etti

23 Şubat 2016 Salı 23:13

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Rusya’yı resmi toprakları dışındaki bir insan hakkı ihlalinden dolayı mahkum etti.

AİHM Rusya’yı mahkum etti
 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) büyük dairesi, 1990 yılında Moldova’dan bağımsızlığını ilan eden Transdinyester Özerk Cumhuriyetinde yaşayan bir kişinin kötü muamele gördüğü yönündeki şikayet başvurusunda, Rusya’yı mahkum etti.

RUSYA PARA CEZASI ÖDEYECEK

Söz konusu özerk cumhuriyette, yolsuzluk suçundan gözaltına alınan Boris Mozer isimli bir kişinin, Rusya ve Moldova aleyhine yaptığı başvuruyu karara bağlayan AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 3,5,8, 9, 13 maddelerinin Rusya tarafından ihlal edildiğine hükmetti. Karar gereği Rusya, şikayet başvurusunda bulunan şahsa, 29 bin avro para cezası ödeyecek.

2008 yılında gözaltında kötü muamele gören şahıs ile ilgili AİHM’in verdiği karar, Rusya’nın resmi topraklarına dahil olmayan özerk cumhuriyette yaşayan bir kişinin insan haklarının ihlalinden dolayı Moskova yönetimini sorumlu tutması itibarıyla emsal niteliği de taşıyor.

AİHM’de temyiz davalarına veya uluslararası hukuk açısından daha zor davalara bakan AİHM’in büyük dairesi, söz konusu özerk cumhuriyette Moldova’nın hukuki sorumluluğu bulunduğuna hükmederken, bu ülke aleyhine ise bir ihlal kararı vermedi.

Romanya’ya bağlanmak isteyen ve eski Sovyet dönemi silahlarının da depolandığı bu özerk cumhuriyette bin 500’e yakın Rus askeri görev yapıyor.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi