Irak'taki Türk Rehineler Serbest-VİDEO

20 Eylül 2014 Cumartesi 10:52

IŞİD aralarında Türkiye'nin Musul Konsolosu ile bebeklerin de bulunduğu 49 Türk'ü serbest bıraktı. Rehineler Türkiye'ye getirildi.

Irak'taki Türk Rehineler Serbest-VİDEO
 IŞİD'in elinde rehin bulunan 49 Türk vatandaşı Türkiye'ye getirildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, IŞİD tarafından alıkonulan Musul Başkonsolosu ve 48 çalışanının bu sabah saat 05.00 sıralarda ülkemize giriş yaptığını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bu gece sabaha karşı vatandaşlarımızı aldık ve ülkemize getirdik. Sabaha karşı saat yarım sularında ilk temaslarımız yoğunlaştı ve sabah 05.00'de de ülkemize geldiler. Gece boyu yakından takip ettik gelişmeleri, biraz önce Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Bu mutlu olay hepimizi güzel bir sabaha hazırladı" dedi.

Musul'da rehin alınan Rehinelerle havaalanında bir araya gelen Davutoğlu, vatandaşlarla tek tek kucaklaştı, en küçük rehineler Kuzey ve Ela ile yakından ilgilendi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şanlıurfa GAP Havalimanı'nda 101 gün sonra serbet kalan 49 Türk vatandaşlarlar tek tek tokalaştı.

Davutoğlu, kurtarılan konsolosluk görevlileriyle birlikte özel uçağı 'TUR' ile Ankara'ya gidiyor. Rehin alınanları, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda aileleri karşılayacak.

DAVUTOĞLU: BİZLERE GÜVENDİNİZ BİZ DE SİZE GÜVENDİK

Başbakan Davutoğlu, Irak'ın Musul kentinde rehin alınan ve Şanlurfa'ya getirilenlerle görüşmek üzere GAP Havaalanı'na geldi.


SARE DAVUTOĞLU KUCAĞINDA TAŞIDI
Rehinelerle havaalanında bir araya gelen Davutoğlu, vatandaşlarla tek tek kucaklaştı, en küçük rehineler Kuzey ve Ela ile yakından ilgilendi.  

Rehinelerle sohbet eden Davutoğlu, ''Devletinize güvendiniz, hükümetinize ve bizlere güvendiniz, biz de size güvendik. İki bayramı birden yapacağız. Yine bayramdan önce bir bayram yapacağız inşallah demiştim, Allah nasip etti yaptık. Allah sizi bir daha ailelerinizden ayırmasın'' diye konuştu.


Davutoğlu, aprondaki uçağa rehinlerle yürüyerek gitti. Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, uçağa kadar en küçük
 rehine Ela Ercan'ı kucağında taşıdı. 

Esenboğa Havalimanında, basın mensupları sabahın erken saatlerinden itibaren hazırlıklarını tamamladı.

ANKARA'DA AİLELER KARŞILAYACAK

Türk bayraklarıyla havalimanına gelmeye başlayan aileler, "Allah devletimizden razı olsun", "çok mutluyuz ve herkese teşekkür ederiz" diye açıklamasında bulundular. 

Gazetecilere duygularını aktaran Konsoloslukta görevli Mehmet Argüç'un ablası Dudu Argüç "Sabah haberi Başbakanımızdan aldık. 'Kurtardık çok şükür geliyorlar' dedi" ifadesini kullandı.

Musul'da Özel Harekatçı olarak görev yapan Ali İşleyen'in yeğeni Muhammed Zeki İşleyen de ağlayarak çok mutlu olduklarını söyledi.

Zeki İşleyen bugün sabah saatlerinde amcası Ali İşleyen ile telefonda konuştuklarını belirterek, "Nasılsın yavrum' dedi. Biraz konuştuk, bir daha hiç konuşmadık" diye konuştu. 

Öte yandan Esenboğa Havalimanı'nda güvenlik önlemleri de alınırken Özel Harekat Timleri de ailelere alanda eşlik etti.

 Musul'da rehin alınıp daha sonra serbest bırakılan diplomatlar ve aileleri, Şanlıurfa GAP Havaalanından özel uçak "TUR" ile Esenboğa Havalimanına getiriliyor.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi