İsrail Kana Doymuyor

13 Temmuz 2014 Pazar 17:56

İsrail hafta başından beri sürdürdüğü Gazze operasyonu kapsamında ilk kez kara operasyonu düzenledi.

İsrail Kana Doymuyor
 
İsrail hafta başından beri sürdürdüğü Gazze operasyonu kapsamında ilk kez kara operasyonu düzenledi.

İsrail devlet radyosunun haberine göre, İsrail donanmasına bağlı komandolar bu sabaha karşı Gazze Şeridi'nin kuzeyine kara operasyonu düzenledi.

Haberde, kısa süreli operasyonun, bölgedeki bir roket fırlatma mevkisini hedef aldığı belirtildi.

AFP, operasyon sırasında Hamas'ın silahlı kanadıyla İsrailli komandolar arasında çatışma çıktığını bildirdi. İsrail ordu sözcüsü, çatışmada dört komandonun hafif şekilde yaralandığını söyledi.

'Karaya çıkamadılar'

Pazar günü erken saatlerde Hamas'ın basın açıklamasında ise, savaşçılarının İsrail birliklerini kıyıda durdurarak karaya çıkmalarının engellendiği ifade edildi. Açıklamada, "Kassam Tugayları'na bağlı özel bir grup, Siyonist deniz kuvvetlerinin Gazze'nin kuzeyindeki Sudaniye bölgesi sahiline askeri birlik indirme girişimini fark etmiş ve onlarla çatışmaya girmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, görgü tanıkları pazar TSİ 01.30'a dek iki taraf arasında çatışmaların sürdüğünü söyledi. Sudaniye bölgesinde peş peşe yoğun patlama seslerinin geldiğini anlatan görgü tanıkları, deniz çıkarma operasyonuna İsrail hücumbotları ve savaş helikopterlerinin katıldığını anlattı.

Ayrıca denizden işgale karşı direnen Kassam Tugayları'na, ağır makineli tüfekler, füze ve roketlerle saldırıldığı ifade edilirken, Filistinli direnişçilerin İsrail deniz komandolarına hafif makineli tüfek, havan topu ve roketatarlarla karşılık verdiği aktarıldı.

Filistin'de can kaybı yükseliyor

İsrail'in Salı gününden beri düzenlediği operasyonlarda 166 Filistinli hayatını kaybetti. Gazzeli yetkililer, hayatını kaybedenlerden 33'ünün çocuk, 16'sının kadın olduğunu açıkladı. Aralarında iki yaşında bir çocuğun da olduğu 56 Filistinli'nin yaşamını yitirdiği Gazze, dün operasyonun en kanlı gününü yaşadı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 166'ya yükseldiğini, bin 120 kişinin ise yaralandığını söyledi. Kudra, yaralılar arasında durumu kritik olanların da bulunduğunu kaydetti.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan üç Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da İsrailliler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. Hemen ardından da İsrail, Gazze'ye yönelik "Koruyucu Hat" adı altında operasyon başlattığını duyurmuştu.

ABD yönetimi ise geçtiğimiz günlerde, İsrail-Filistin gerginliğinde "kimsenin kara harekatı görmek istemediğini" bildirmişti. İsrail tarafına roket atılmasının bir an önce durdurulması gerektiği, bunun da tansiyonu düşürmede etkili olacağını belirten ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Psaki,"Hiç kimse bir kara harekatı görmek istemiyor. Hamas'ın İsrail vatandaşlarına roket fırlatmasını acilen durdurması bu yüzden çok önemli. Bu adım gerginliği azaltacaktır, düşürecektir" ifadelerini kullanmıştı.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi