Merkel'den Türkiye itirafı

16 Ocak 2016 Cumartesi 22:38

Almanya Başbakanı Merkel, 2,5 milyon sığınmacıya evsahipliği yapan Türkiye'nin çok az uluslararası yardım aldığını söyledi.

Merkel'den Türkiye itirafı
 Haftalık video mesajında hukuk öğrencisi Eric Schneider'in sorularını cevaplayan Almanya Başbakanı Merkel, 22 Ocak'ta yapılacak Türkiye-Almanya Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Hükümetlerarası Toplantısı'na değinerek, bu toplantının uzun zamandan beri planlandığını, ekonomi, içişleri, savunma ve dışişleri alanında önemli konuların ele alınacağına işaret etti.

"TERÖRİZMLE MÜCADELEDE BİRLİKTE DURMAMIZ GEREKTİĞİNİ GÖSTERİYOR"

Türkiye'nin sonbaharda Ankara'da ve 12 Ocak'ta, çok sayıda Alman'ın da hayatını kaybettiği İstanbul'da korkunç terör saldırılarının hedefi olduğunu anımsatan Merkel, "Bu, bizim terörizmle mücadelede birlikte durmamız gerektiğini gösteriyor" dedi. Merkel, bu yüzden de içişleri bakanlarının ve istihbarat servislerinin temasta olduğunu kaydetti.

"2,5 MİLYON SURİYELİ BARINDIRAN TÜRKİYE ÇOK AZ ULUSLARASI YARDIM ALDI"

Sığınmacı krizine ilişkin olarak da Merkel, "Sığınmacıların durumunu iyileştirmek istiyoruz. Türkiye'nin barındırdığı 2,5 milyon sığınmacı arasında en az 900 bin çocuk var. Bunlar okula gitmesi, meslek eğitimi alması gerekiyor. Burada Türkiye, şimdiye kadar çok az uluslararası yardım aldı" şeklinde konuştu.

Angela Merkel, "Sığınmacıların her zaman Türkiye'de kalacakları anlamına gelmiyor bu. Hepimiz Suriye'de ateşkesin sağlanmasını ve daha sonra insanların yurtlarına dönmelerini istiyoruz" ifadesini kullandı.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi