Ruhani geri adım attı

06 Ocak 2016 Çarşamba 22:01

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suudi Arabistan'ın İran'daki diplomatik misyonlarına yapılan saldırılar için "Yanlış hareket" dedi.

Ruhani geri adım attı
 Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Ruhani,"Tahran ve Meşhet'teki Suudi Arabistan misyonlarına saldıran suçludur. Yargıdan ivedilikle konuyu ele alıp incelemesini talep ediyorum. İçişleri ve İstihbarat Bakanlığı da saldırıyı önlemede kusuru olduğu olasılığı olan güvenlik görevlileri hakkında 'ciddiyetle' işlem yapsın" talimatını verdi.

"SALDIRI İTİBARIMIZA YAPILDI"

Diplomatik misyon binalarının uluslararası hukuk gereği dokunulmazlık hakkına sahip olduğunu kaydeden Ruhani, "Ülkemizdeki bu misyonlara yapılmış bir saldırı, İran İslam Cumhuriyeti'nin itibarına yapılmış bir saldırıdır" diye konuştu.

SUUDİ ARABİSTAN'A ÇAĞRI : YANLIŞ YOLDAN GERİ DÖN

Riyad yönetimine seslenen Ruhani, "Suudi Arabistan yönetiminden geçmişteki hata ve yanlışlıklarını telafi edip, sonucu olamayan yanlış yoldan geri dönmesini istiyorum. Tüm bölge ülkeleri ile dostluk kurmak ve bölgede istikrarın sağlanması İran'ın ana isteğidir" dedi.

Şii din adamı Şeyh Nemr Bakır en-Nemr'in idam edilmesi "zalimce" ve "yersiz " olduğunu savunan Ruhani, "Bu değerli alim sırf Suudi yönetimini eleştirdiği için hapse atılıp ve feci bir şekilde kafası kesilerek idam edildi" diye olayı eleştirdi.

Anahtar Kelimeler iranidamruhani
banner66
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi