İlker Başbuğ Selçuk'taki Konferansa Katıldı

08 Mart 2016 Salı 13:51

26. Dönem Genel Kurmay Başkanı, Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, dış politikada yapılan hataların telafisinin çok zor olduğunu söyledi.

İlker Başbuğ Selçuk'taki Konferansa Katıldı
Selçuk Üniversitesi Türk Hukuk Topluluğu ve Türk Hukuk Enstitüsü Konya Şubesi, 26. Dönem Genel Kurmay Başkanı, Emekli Orgeneral İlker Başbuğ katılımıyla ‘Atatürk’ün Dış Politika Uygulamaları ve Bugünün Ortadoğusu’ konulu konferans düzenledi.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Jandarma Komutanı Albay İsmet Cansaran, Merkez Komutanı Alparslan Yücesoy, Rektör Danışmanları Doç. Dr. Ufuk Deniz Aşçı ve Doç. Dr. Necmi Uyanık, Öğrenci Toplulukları Koordinatörü Doç. Dr. Birol Gülnar, Türk Hukuk Topluluğu Akademik Danışmanı Prof. Dr. Şahin Akıncı, Türk Hukuk Enstitüsü Konya Şube Başkanı Av. Gökhan Tozoğlu, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.“KONYA BURAM BURAM ANADOLU KOKUYOR”

Selçuk Üniversitesi’nde olmaktan çok mutlu olduğunu ifade eden İlker Başbuğ, “Gördüğüm manzara karşısında ümitlerim daha da güçlenerek ayrılacağım. Burası çok ayrıcalıklı bir yer. Buram buram Anadolu kokuyor. Ben de Makedonya göçmeniyim ama dedeme sorduğumda hep karamanlıyız dedi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de memleketi Karaman’dır. Bu şehrin bir ayrıcalığı da Hz. Mevlana gibi büyük bir bilgine ev sahipliği yapmasıdır” dedi.

“MİLLİ siyaset MİLLİ MENFAATLERE DAYALI OLMALIDIR”

Konferansında Atatürk’ün dış politikadaki tutumuna değinen Başbuğ, “Milli siyaset milli menfaatlere dayalı olmalıdır. Milli güce dayandıracaksınız. Menfaatlerimiz de bağımsız toprak bütünlüğümüzü korumak ve halkımızın güvenliğini sağlamaktır. Mustafa Kemal Atatürk de milli menfaatlerimizi korumak için milli gücümüzü kullanmamız gerektiğini savunmuştur. Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ sözünde yurt önce gelir. Buna dikkat etmeliyiz. Çünkü içerideki sulh iyi olursa vatandaşlarımızın güvenliği yerinde olursa dış politikada da başarılı olursunuz” diye konuştu.

“DIŞ POLİTİKADA YAPILAN HATALARIN TELAFİSİ ZORDUR”

Atatürk’ün gerçekçi bir dış politika yürüttüğünün altını çizen Başbuğ, “Dış politikada Atatürk hayalci değil gerçekçiydi. Dış politikada gerçekçi bir tavır takınmıştır. Milli güce göre hareket etmiştir. Hayalci olsaydı baba toprakları Selanik’i de alırdı zamanında. Ama gerçekçi politika uygulamaları buna izin vermemiştir. Çünkü dış politikada yapılan hataların telafisi çok zordur” şeklinde konuştu. .

Atatürk’ün anayasaya bakışına da değinen Başbuğ, “Atatürk’ün hayatı boyunca yasa dışı bir eylemi yoktur. Anayasaya hep bağlı kalmıştır. Ama tarihte sadece bir kez masaya yumruğunu vurmuştur. O da saltanatın kaldırılması sürecindedir. Çünkü askeri zaferi siyasi zaferle taçlandırmak gerekiyordu” dedi.

Ortadoğu’daki güç dengesini değerlendiren Başbuğ, Arap Baharı, Suriye, Irak, İsrail ve ABD’nin bölgedeki hakimiyeti konusunda da görüşlerini ifade etti. Başbuğ konferansın sonunda ise öğrencilerin merak ettiği soruları yanıtladı. 
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi