Konya'da 935 Bin Öğrenci Yarıyıl Karne Aldı

22 Ocak 2016 Cuma 16:10

Konya’da, 2015-2016 eğitim öğretim döneminde yarı yılın tamamlanmasının ardından 435 bin 930 öğrenci karne heyecanı yaşadı.

Konya'da 935 Bin Öğrenci Yarıyıl Karne Aldı
 Konya’da okul öncesi eğitim kurumları ile ilk ve orta dereceli okullarda okuyan 435 bin 930 öğrenci, bugün karne alarak iki hafta sürecek yarıyıl tatiline girdi. 2015-2016 eğitim öğretim yılı yarıyıl sonu nedeniyle merkez Meram ilçesindeki Mehmet HASAN Sert İlkokulu’nda karne dağıtım töreni düzenlendi.

Konya Valisi Muammer Erol, Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ile diğer ilgililerin katıldığı törende, önce birinci sınıflara daha sonra üçüncü sınıf öğrencilerine karneleri dağıtıldı. Törende protokol üyeleri öğrencilerle yakından ilgilenerek onlarla sohbetler etti. Üçüncü sınıfta karne alan öğrencilerden Suriyeli Fatma Zehra’nın okuduğu şiir büyük beğeni topladı.Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, velilelere karnesinde kırık not olan çocuklarının başka çocuklarla kıyaslamaması gerektiğini belirterek, “Velilere her öğrenciyi kendi süreci içerisinde değerlendirmelerini, çocuklarının sene başından bugüne kadar almış oldukları eğitimi değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz. On beş günlük tatil süresi de sayın bakanımızın tavsiyesine uygun olarak çocuklarımıza ödev vermemeyi planladık. Daha çok dinlenmelerini, gezmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, “Avrupa’daki bir çok ülkenin toplam genç nüfusu kadar sayıda sadece ilk ve orta öğretimdeki öğrencimiz bizim şu anda karne alıyor. Gençlerimize asil insan muamelesi yapalım. Tatili güzel bir şekilde dinlenerek okuyarak öğrenerek geçirmelerini sağlayalım” diye konuştu.

Konya Valisi Muammer Erol ise, öğrencilere geçirecekleri tatilin faydalı olmasını dilediğini kaydederek, “Bu faydayı oluşturmak sadece yavrularımızın üstesinden geleceği bir şey değil, onlara biz de katkı vermek durumundayız. Çocuklarımıza faydalı olduğunu düşündüğümüz işlere yönelmesiyle ilgili üzerimize düşen ne varsa onu yapmak durumundayız. Bu faydalı işlerden bir tanesi de gezmek, eğlenmek ama çocuklarımız üzerinde hep şikayet ettiğimiz bir husus, ileriki yaşlarda sorumluluk duygularının gelişmemiş olması. Bu sorumluluk duygularını geliştirmek, birtakım değer yargılarını hayatlarında da yaşayarak öğrenmek adına, çocuklarımızı sinemaya götürelim, eğlence yerlerine götürelim ama hastanelere de götürelim, huzur evlerine de götürelim. Oralarda da o çocukları gördüğünde mutlu olacak insanların sevincinden çocuklarımızın da istifade ettiğini ve faydalandığını göreceğiz” ifadelerini kullandı.
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi