NEÜ'de Yuvarlak Masa Seminerleri

24 Şubat 2016 Çarşamba 14:50

Necmettin Erbakan Üniversitesi Uluslararası Rumi Medeniyetler Uygulama ve Araştırma Merkezinin düzenlediği Yuvarlak Masa Seminerleri devam ediyor.

NEÜ'de Yuvarlak Masa Seminerleri
 Yuvarlak Masa’nın bu ayki konuğu Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu oldu. Prof. Dr. Önder Kutlu’nun “Kamu Politikası Oluşturma ve Politika Transferi” konusunda dinleyenlere bilgiler verdiği, tamamı İngilizce olan programa çeşitli fakültelerden öğretim üyeleri ve diğer misafirler katıldı.

Kamu otoritelerinin en önemli sorumluluklarından birinin kamu politikası oluşturmak olduğunu söyleyen NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu, bu konunun toplumların tamamını ilgilendirdiğini, kamu hayatını da derinden etkileyen bir mesele olduğunu hatırlattı.

Kamu politikalarının, kamu otoriteleri tarafından belirlendiğini belirten Kutlu bu politika oluşturma sürecinde elde edilen başarı kavramının tek başına değerlendirilemeyeceğini burada devreye giren pek çok kavram olduğunu da hatırlattı. İnsan kayağı, teknik ve fiziki kaynaklar, ekonomik kaynaklar, insanlar arası iletişim gibi kavramların çok önem arz ettiğini belirten Kutlu, bu süreçte toplumun farklı kesimlerinin incelenmesinin ve farklı bakış açılarıyla ele alınmasının da önemine vurgu yaptı.“DEMOKRASİ, İNSAN, EKONOMİ GİBİ BAŞLIKLARA ODAKLANMAMIZ GEREKİYOR”

Demokrasi, insan, ekonomi gibi başlıklara odaklanmak gerektiğinin de altını çizen NEÜ Rektör Yardımcısı Kutlu, politika transferi konusunda yaptığı açıklamada, “Transfer konusunda yapılanlar her ülkede, her bölgede aynı sonucu verecek ya da başarılı olacak diye bir şey söylemek mümkün değil. Bu aşamada şu 7 soruya cevap vermemiz gerek. Neden, ne zaman, bu transfere kim dâhil oluyor, transfer edilen şey ne, nereden transfer ediliyor, transferin aşamaları ve kısıtlayıcı ve kolaylaştırıcı yönleri neler?” diye konuştu.

“Kamu Politikası Oluşturma ve Politika Transferi” konusunda dinleyenler için fevkalade faydalı olan program soru cevap bölümünün ardından sona erdi.
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi