1 Kuruşlarınızı Mutlaka İsteyin

17 Ağustos 2013 Cumartesi 14:48

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı "Devir 1 kuruşun hesabını yapma devri" dedi.

1 Kuruşlarınızı Mutlaka İsteyin
 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Etiketlerde kuruşlu fiyatlar nakit ödeyen için geçerli değil. Çünkü bazı etiketlerde kuruşlu fiyatlar yazıldığı halde peşin yapılan alış verişlerin sonunda para üstü olarak kuruş ödenmesi gerektiği halde büyük marketlerde kuruş ödemelerinin yapılmadığını görüyoruz. Kuruştan para kazanan marketler gibi halkımız bilinçli davranıp kuruşunu istemeli. Devir 1 kuruşun hesabını yapma devri" dedi.


ENFLASYONU DÜŞÜK TUTMAK ADINA ÖNEMLİ

Enflasyonun düşük kalması ve halkımızda tasarruf bilincinin artırılması için kuruş kullanımının önemli olduğuna dikkat çeken Palandöken, "2005 yılında tekrar hayatımıza giren kuruş kullanımının bugün hala oturmadığını görüyoruz. İnsanımız para üstü olarak kuruş kaldığında kimisi utanıyor istemeye, kimisi de önemseyip istemiyor. Biz, kuruşları beğenmeme veya almama lüksü olacak kadar zengin değiliz. Tekrar kuruş bilincinin oluşturulması için çalışma yapılmalıdır. Piyasaya daha fazla kuruş sürülmelidir. Kuruşlu para üstünün ödenip ödenmediği de yapılacak denetimlerle takip edilmelidir. Bazı büyük marketlerin kuruşlu para üstü çevirmediğini görüyoruz. Esnafta para üstü kalmasın diye sakız ya da kibrit veriyor. Artık kuruş değerinde bir mal olmadığı için bu işten zarar bile eden esnafımız var iken büyük marketlerin kuruşları vermemesi çok yanlış bir uygulama" diye konuştu.

FİŞ VE FİYAT KONTROLÜ ŞART

Yapılan alışverişlerde fiş ve raf fiyatlarının da iyi takip edilmesi ve fişteki toplam rakam ile verilen para üstüne mutlaka dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Palandöken, "Fiş almaktan ve fiyatları kontrol etmekten vazgeçmeyelim. Büyük marketlerden çok miktarda yapılan alış veriş sonrasında ödeme yaparken raf fiyatı ile kasadaki fiyatın aynı olup olmadığını fişinizden kontrol edin. Raftaki promosyonlu fiyatlar bazen kasada geçerli olmadığı yönünde son günlerde artan şikayetler var. Bilinçli tüketici olarak düşük olan promosyonlu fiyatın kasada da geçerli olacağını vatandaşımıza hatırlatmak isterim. En önemlisi size verilmeyen kuruşlarınızı istemekten geri kalmayın ve asla utanmayın. Çünkü kuruşlarımızı bırakacak kadar zengin değiliz. Özellikle küçük yaşta çocuklarımızda tasarruf bilincini geliştirirken, alışverişlerde para üstü kuruşlarımızı istemeyi de öğretelim" dedi.
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi