2 Milyon emekliye müjde!

18 Ekim 2012 Perşembe 14:38

Emeklilerin aylıklarındaki farkları ortadan kaldıracak intibak düzenlemesi kapsamında 2 milyon emekliye zam müjdesi.

2 Milyon emekliye müjde!
 2.1 milyon emeklinin dosyası güncellendi. 2000'den önce emekliolan 1.9 milyon emekli, Ocak ayından itibaren intibak kapsamında 10 ila 339 lira zamalacak. 

KASIM AYINA KADAR TAMAMLANACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2000'den önce emekli olanların aylıklarının yeniden hesaplanmasını öngören intibak düzenlemesi kapsamında, emeklilerin dosyalarında bulunan bilgilerin bilgisayar ortamına aktarılarak güncellemede sona geldi. Ölüm, mamullük ve yaşlılık aylığı alan 2 milyon 564 bin 452 emekliden 2 milyon 100 bininin dosyasının güncellenmesi tamamlandı. Söz konusu emeklilerinin tümünün dosyalarının güncellenmesine ilişkin çalışmalar, Kasım ayı sonuna kadar tamamlanacak.

İntibak kapsamında yürütülen çalışmalarda öncelikle söz konusu emeklilerin dosyalarındaki bilgiler, bilgisayar ortamına aktarıldı ve güncellemesi yapılacak bilgiler tespit edildi. İntibak yönteminde, sigortalıların mevcut gün sayıları ve doğum tarihlerine göre aylık bağlama oranları yeniden hesaplandı ve bu hesaplama işlemlerinde özel hükümlere göre aylık bağlanıp bağlanmadığı veya ikinci talep tarihlerinin olup olmadığı bilgileri de dikkate alındı. Tespit edilen eksik bilgiler de dosyalar üzerinden bilgisayar ortamına aktarıldı.


ESKİ DOSYALAR, MASKE VE ELDİVENLE İNCELENDİ

Güncelleme işlemleri, tarihi en eski dosyalardan başlanarak yapıldı. Öncelikle, 1982 yılından önce emekli olan 461 bin 386 kişinin dosyası incelendi. Dosyaların çok eski olması nedeniyle yapılan işlemden dolayı herhangi bir sağlık riskiyle karşılaşılmaması için dosyaları bilgisayar ortamına aktaran personele maske, eldiven veya istek halinde önlük verildi. Güncellemeyi yapan personel, mesai saatleriyle sınırlı kalmadan çalıştı. Güncelleme işlemini yapan personelin aynı zamanda rutin işlerini de yapması nedeniyle hangi personelin ayda ne kadar dosyayı inceleyeceği de belirlendi.

ZAM ORANI 10-339 TL ARASINDA DEĞİŞİYOR

İntibak düzenlemesi kapsamında, 2000'den önce emekli olanların aylıklarında yapılacak güncelleme yaklaşık 1,9 milyon kişiyi etkileyecek. 2000'den önceemekli olanlar, Ocak ayından itibaren, intibak kapsamında 10 ila 339 lira zamalacak. Bu kapsamda, 3 bin 600 gün prim ödeyen ve en yüksek göstergedenemekli olan bir emekliye 118 lira zam verilecek. 5 bin gün prim ödeyen ve en üst göstergeden emekli olan emekliye ise 149 lira zam yapılacak. 6 bin gün primödeyen ve en üst göstergeden emekli olan emeklinin aylığına 174 lira, en üst göstergeden emekli olan 7 bin 400 gün çalışan emeklinin aylığına ise 212 lirazam yapılacak. 9 bin gün prim ödeyen ve en üst göstergeden emekli olan emekli247 lira, bu gösterge ve prim gününün üzerinden emekli olanlara ise 339 liraya kadar zam alacak.

ensonhaber

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi