Bankalar emekli maaşının peşinde

26 Şubat 2014 Çarşamba 11:10

Emekliler, devletten düzenli gelir garantisiyle bankaları peşinden koşturmaya başladı.

Bankalar emekli maaşının peşinde
 Türkiye'de 10,5 milyon emekliler için ödenen yıllık 120 milyar TL maaşın cazibesine kapılan bankalar, çeşitli kampanyalar düzenliyor.

Bu geliri repoda işletmek için emeklilere 'altın', 'para' ve 'puan' hediyesi veriliyor.

Bankalar, devletten her ay düzenli gelir garantisi olan emekli maaşlarının peşine düştü. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, Türkiye'deki 10.5 milyon emeklilere kamu bankaları aracılığıyla yıllık 120 milyar TL maaş ödemesi gerçekleştiriliyor.

SGK verilerine göre, emekli maaşları dışından devletten 112 bin 302 kişi malül, 3.04 milyon kişi ölen sigortalıların hak sahipleri, 61 bin 559 kişi sürekli iş görmezlik geliri alıyor.

120 MİLYARIN CAZİBESİ

SGK, Kasım 2013 itibariyle 14.8 milyar TL'lik prim aylık gelirinin, yine aylık olarak 6.14 milyar TL'sini 4A, 1.7 milyar TL'sini ise 4B (bağımsız çalışan) emeklilere olmak üzere toplam aylık 9.91 milyar TL ödeme gerçekleştirdi.

Yıllık 120 milyar TL'ye ulaşan bu gelirin cazibesine kapılan bankalar, bu paraları kendi kuruluşlarına çekmek için adeta yarışıyor.

Bunun için 'para' ve 'altın' kampanyasının yanı sıra, emeklilere telefon edip 'maaşınızı bizden çekin' talebinde bulunuluyor.

ALTIN VE PARA YAĞMURU

Bu kapsamda bankalar 12 ya da 24 ay emekli maaşlarının bankadan alınması koşuluyla çeşitli promosyonlar sunuyor.

Bu kapsamda maaşını taşıyan emeklilere çeyrek altın, gram altın, 400 TL, 200 TL ve 450 TL nakit para ödülü, tek seferlik kredi kartına yatırılıyor. Bazı bankalar maaşını eve kadar teslim ediyor.

Ayrıca emeklilerin, maaşını transfer etmesi durumunda hesap işletim ücreti, EFT, kredi kartı yıllık aidatı ücretlerinden muaf tutuluyor.

Maaşını taşıyan emeklilere ayrıca, Ferdi Kaza Teminatı, Acil Sağlık Teminatı gibi farklı kampanyalar düzenlenirken bankalar danışmanlık hizmetini de eklemiş durumda.

Seç-beğen kampanyaları

ATM'den ücretsiz para çekebilmenin yanı sıra, kefilsiz ve indirimli faiz oranlarıyla ihtiyaç, taşıt ve konut kredisinden yararlanabiliyorlar.

Maaşını taşıyan emeklilere ayrıca, Ferdi Kaza Teminatı, Acil Sağlık Teminatı, ATM Hırsızlık Teminatı, Tıbbi Yardım, Konut Yardım gibi çeşitli hizmet ve sigorta poliçesi hediye ediliyor.

Banka kampanyaları ise şöyle: TEB, maaşını taşıyan emeklilerden hesap işletim ve kredi kartı ücreti almıyor.

İş Bankası, 'Emekli Paketi' kampanyası ile 31 Mart 2014'e kadar, SGK emekli maaşını bankaya taşıyan emekliler için tek seferlik kredi kartına 50 lira yüklüyor.

Denizbank, SGK maaşını bankaya taşıyanlara 400 lira veriyor.

Şeker Bank, emekli maaşını transfer edenlerin ücretini her ay adrese teslim ediyor.

Yeni Şafak

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi