Benzin ve Motorin Fiyatları Artacak mı? Tavan Fiyat Kararı Çıkacak mı?

25 Haziran 2014 Çarşamba 11:30

EPDK'dan akaryakıt istasyonları ile ilgili hangi karar çıkacak? Benzin ve motorin fiyatları artacak mı?

Benzin ve Motorin Fiyatları Artacak mı? Tavan Fiyat Kararı Çıkacak mı?
 


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile akaryakıt dağıtım şirketlerinin ‘tavan fiyat’ toplantısında, tansiyon da tavan yaptı. Planlanandan daha uzun süren görüşmede EPDK, dağıtım şirketlerinden ‘anlayış’ göstererek fiyatlarını kırmalarını istedi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Yarın (bugün) fiyatlara bakacağız. Ona göre yolumuza devam edeceğiz” diyerek, yeni bir ‘tavan fiyat’ başlatabilecekleri mesajını verdi.

Yılmaz, Habertürk’e, yaptığı değerlendirmede, “Şirketlerden, EPDK’nın talebi doğrultusunda fiyatlarla ilgili anlayış göstermelerini bekliyoruz” dedi. Şirketlerin, fiyatlar konusunda anlayış göstermemesi halinde EPDK’nın alacağı tavra ilişkin soru üzerine Yılmaz, “Anlayış olmazsa, yolumuza devam ederiz” ifadesini kullandı. Yılmaz, toplantının 2 saat sürmesine dikkat çekerek, “Dağıtım şirketleri, istediğimiz noktada değiller. Öyle olsaydı toplantı daha kısa sürerdi” diye konuştu.

‘TAVAN FİYAT GELİR’

Yılmaz, dağıtım şirketlerinin fiyatları ‘anlayış gösterip’ indirmemesi halinde perşembe günü yapılacak kurul toplantısında ‘tavan fiyat’ın yeniden gündeme alınabileceğini belirtti.

‘1-2 KURUŞ İÇİN TAVAN OLMAZ’

Yılmaz, akaryakıtta 1-2 kuruş için tavan fiyat uygulaması başlatmalarının söz konusu olmadığını belirterek, “Dağıtım şirketi ve bayi payları, bazılarında 42 kuruş, bazılarında 43-44 kuruş” dedi. EPDK, pay toplamını 40 kuruş olarak hedefliyor. Bu durumda bazı dağıtım şirketlerinin litrede 4 kuruş indirim yapması, izleyen aşamada da payları 40 kuruşa sabitlemeleri gerekiyor.

KATILIM ÜST DÜZEYDE OLDU

Ankara’da, EPDK’da gerçekleştirilen toplantıya petrol piyasasında faaliyet gösteren PETDER, ADER ve AKADER’e üye şirketlerin üst düzey yöneticileri katıldı.


banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi