Borsa Dolar ve Euro'da son durum ?

26 Haziran 2014 Perşembe 11:21

Euro dolar karşısında son üç haftanın en yüksek seviyesinden işlem görüyor.

Borsa Dolar ve Euro'da son durum ?
 


ABD'de gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) bu yılın birinci çeyreğinde kaydettiği daralma, daha önce açıklanan yüzde 1 seviyesinden yüzde 2.9'a revize edildi.

Daralma beklentilerin üzerinde ve 2009'un ilk çeyreğinden bu yana görülen en yüksek seviyede gerçekleşti. Bu gelişmeler Euro’yu destekledi ve Avrupa’nın ortak para birimi bugün dolar karşısında 1.3652 ile üç haftanın en yüksek seviyesinde işlem gördü. Dolar ABD'de dün açıklanan zayıf GSYH verisinin bugün para birimleri sepeti karşısında yaklaşık bir ayın en düşük seviyesinde işlem gördü.

DOLAR DÜŞÜŞTE

ABD'de büyümenin tahminlerin altında açıklanması sonrası gelişmekte olan ülkelere yönelik iyimserlikle dolar düşüşte.

ABD'de büyümenin tahmin edildiği kadar iyi gitmediğini gösteren ilk çeyrek verilerinin ardından gelişmekte olan ülkelere yönelik iyimserlik devam ediyor. ABD verisi sonrası dün yönünü aşağı çeviren dolar/TL güne düşüşle başladı. Dün 2,1420 seviyesinden başlayan dolar/TL ABD verisi ardından 2,13'lü seviyelere geriledi. Dolar/TL bugün 2,13'ün de altına kadar gevşedi. ABD Merkez Bankası her ne kadar önceden ilk çeyrek büyümesinde kötü hava koşulları gibi geçici etkiler konusunda piyasayı uyarmış olsa da bankacılar düşük büyümenin faiz artışlarının ya da mevcut genişlemeci adımların geri alınmasının bir süre daha ötelenebileceği anlamına gelebileceğini belirtiyorlar. Bu beklentiler ise gelişmekte olan ülkeler ve riskli varlıklara olan ilgiyi canlı tutuyor. 

PİYASALARIN GÖZÜ 15.30'DA

Piyasada jeopolitik riskler de yakından takip edilmeye devam edilirken bugün ABD'de TSİ 15.30'da açıklanacak Mayıs ayına ilişkin ABD kişisel gelirler ve çekirdek PCE verisi ile haftalık işsizlik maaş başvuruları izlenecek.

BORSA GÜNE ARTIDA BAŞLADI

Borsa İstanbul güne yüzde 0,34 artışla 79 bin 262 puandan başladı.

ABD'de dün açıklanan zayıf büyüme beklentisinin ardından ABD'de faizlerin beklenenden daha uzun süre düşük kalacağı beklentisi Asya borsalarını bugün yukarı taşırken, BIST-100'ün küresel piyasalardaki yükselişe paralel artıda açıldı. Endeks XU100 güne yüzde 0,34 artışla 79 bin 262 puandan başladı. HSBC Portföy Yönetimi tarafından yayımlanan bültende, "Asya piyasalarındaki pozitif eğilimli seyre bağlı olarak BIST1-00 endeksinin pozitif eğilimli bir başlangıç yapacağını düşünüyoruz. Bugün Türkiye tarafında önemli bir gündem maddesi bulunmazken, gelişmekte olan ülkelere yönelik algılamalar ve TL'nin seyri piyasaların yönü konusunda belirleyici olacak"denildi.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi