Dolar Uçtu Euro Düştü

25 Eylül 2014 Perşembe 11:27

Dolar/TL bankalararası piyasada güne 2,24 seviyesinden hemen üzerinden başladı. Euro ise dolar karşısında 22 ayın en düşük seviyesinde.

Dolar Uçtu Euro Düştü
 Eylül başında 2.15 seviyesinin altında işlem gören dolar/TL güne TSİ 08.35'te 2.2398/2.2406 ile dünkü kapanış seviyelerinden başlarken aynı saatte sepet bazında TL ise 2.5490/2.5496 seviyesinde işlem gördü. 


Piyasada
 Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun (PPK) bugün açıklayacağı faiz kararına odaklanırken, jeopolitik gelişmeler de her ne kadar henüz fiyatlamalara yansımasa da yakından takip ediliyor. ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımlarının beklenenden daha erken başlayabileceği ve artışların daha hızlı yapılabileceğini gösteren açıklamaların ardından dolarda son haftalarda yaşanan değer kazancı nedeniyle Eylül başından beri baskı altında kalan TL 6 ayın zirvesinin hemen altındaki seyrini sürdürüyor. 

ARALIKSIZ YÜKSELİYOR

ABD Merkez Bankası'nın ilk
 faiz artışı zamanlamasına ilişkin belirsizlik ile başlayan dolardaki değer kazancı süreci TL'yi baskı altında tutmayı sürdürüyor. Merkez Bankası'nın Eylül ayı PPK toplantısında politika faizini sabit bırakması beklenirken, sınırlı sayıda katılımcı faiz koridorunun üst bandında indirim öngörüyor. TCMB kararını yarın saat 14.00'da açıklayacak. Zaman zaman kâr realizasyonu ile dolar değer kaybı yaşasa da Temmuz ayı başından 80 seviyesinin altında olan dolar endeksi bu günden itibaren neredeyse aralıksız yükseliyor. Endeks TSİ 0832'de 85.161 seviyesinde bulunuyor.

EURO 22 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Euro/dolar paritesi 1,2740 altına gerileyerek son 22 ayın en düşük seviyesini gördü.

Dolar diğer para birimleri karşısında değerlenmeye devam ediyor. Dün 14 ayın en düşük seviyesine gerileyen Euro/dolar paritesi bugünkü işlemlerde 1,2740'ın altına gerileyerek son 22 ayın en düşük seviyesini gördü. Uzmanlara göre, en son 2013 yılında dolar karşısında 1,2740 düzeyini gören Euro, bu seviyenin de kırılması halinde 2012'nin son aylarından bu yana görülmemiş düzeylere gerileyebilir. Euro’nun dolar karşısındaki dünkü düşüşü, dolar endeksini de en son 2010 yılında görülen 85 düzeyinin üzerine taşıdı. AMB'nin para politikasını gevşetmek için attığı son adım olan bankalara ucuz maliyetli finansman sağlanmasının işe yarayıp yaramayacağına dair oluşan şüphelerin ardından bankanın başkanı Mario Draghi'nin yaptığı dünkü açıklamalar Euro üzerinde baskı yarattı. Draghi, yüzde 2'ye yakın enflasyon hedefine ulaşılana kadar para politikasının gevşek kalacağını söyledi.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi