Doların ateşi yükseliyor-Borsa düşüşte

25 Haziran 2014 Çarşamba 11:12

Jeopolitik risklerin tırmanabileceği endişesiyle dolar/TL güne yükselişle başladı.

Doların ateşi yükseliyor-Borsa düşüşte
 

Merkez Bankası'nın (TCMB) ölçülü bir faiz indirimine gitmesi sonrası dün yatay bir seyir izleyen kur jeopolitik endişelerle güne yükselişle başladı.

Bankacılar iç piyasada bugün takip edilecek en önemli gelişmenin TCMB'nin ekonomistler ile gerçekleştireceği toplantı olacağını belirtirken, dış piyasalarda ise petrol fiyatları başta olmak üzere jeopolitik riskler ve ABD verileri izlenmeye devam edilecek. Dün TCMB kararı öncesi işlem gördüğü 2,1320 seviyesinden günü tamamlayan dolar/TL bugün yükselişle güne başladı. Dolar/TL 2,14'ün üzerinde işlem görüyor.

TCMB'nin tahmin edilenin üzerinde ya da gerektiğinden erken faiz indirimine gitmek zorunda kalabileceği endişesi ve Irak'a ilişkin jeopolitik riskler son dönemde TL'nin gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmasına neden olmuştu. Dün için 25 ile 75 baz puan arasında bir faiz indiriminin piyasada büyük ölçüde fiyatlandığını söyleyen bankacılar, bu rakamların dışında bir kararın ise piyasada negatif tepkilere neden olabileceğinden endişe ediyorlardı. Ancak endişe edilenin gerçekleşmemesi piyasada satış baskılarını azalttı.

BORSA DÜŞÜŞTE

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, güne önceki kapanışa göre 699,03 puanlık düşüşle 78.287,09 puandan başladı.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri önceki kapanışına göre ortalama yüzde 0,89 değer kaybederken, bankacılık endeksi yüzde 1,57 düşüş kaydetti. Holding endeksi ise güne yüzde 0,39 yükselişle başladı.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi