Gelecek yıl Doların fiyatı ne olacak ?

10 Ekim 2013 Perşembe 11:12

Önümüzdeki yıl dolar kuru için 1,80 lira seviyesini işaret ederken Gelecek yılın mali planı 1,98 liralık kur tahmini baz alınarak hazırlandı.

Gelecek yıl Doların fiyatı ne olacak ?
Dolar kuru için rakam vererek dikkati üzerine çeken Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın son dolar kuru tahmini, Türkiye’nin ekonomide gelecek üç yıllık yol haritasını gösteren Orta Vadeli Mali Planı’na (OVP) yansımadı. Başçı, en son Denizli’de düzenlenen Para Politikaları” konulu konferansta, “MB’nin kura ilişkin görüşünü bir yön duygusu oluşması için paylaşıyoruz. Seneye sermaye akımları güçlenirse, dolar/TL 1,80 seviyesine gidebilir, bu olmazsa orta noktalara gelir ki o da 1,92 seviyesidir” demişti.

Sadece gösterge ama...
 
Önceki gün açıklanan OVP’de yer alan makro veriler ise Başçı’nın kur tahminleriyle yeterince örtüşmediğini gösteriyor. OVP’ye göre 2014’te milli gelirin 1,7 trilyon liraya, dolar bazında da 867 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu veriler ekonomi yönetiminin ortalama dolar kurunu gösterge niteliğinde de olsa 1,98 lira olarak aldığını gösteriyor. Ancak gösterge kur ekonomik veriler dikkate alınarak belirlendiği için gizli de olsa içerisinde tahminleri barındırıyor.
 
 İstihdam 306 bin azalır
 
Yine ekonomi yönetiminin OVP için yaptığı hesaplamalara göre bu yıl istihdamın içindeki kişi sayısı geçen yıla göre 871 bin kişi artarak 25 milyon 692 kişiye ulaşacak. Ancak bu performans önümüzdeki yıl görülmeyecek. 2014 yılında istihdam sadece 565 bin kişi artarak 26 milyon 257 bine çıkacak. Dolayısıyla önümüzdeki yıl kişi bazında net istihdam artışı bu yılın 306 bin altında kalacak.

Vergi yükü düşecek

Se­vin­di­ri­ci ha­ber ise ver­gi cep­he­sin­den ge­le­cek. Önü­müz­de­ki yıl va­tan­da­şın ver­gi yü­kün­de önem­li dü­şüş ola­cak. Ge­çen yıl ve bu yıl ya­pı­lan ver­gi ar­tış­la­rıy­la mil­li ge­li­rin yüz­de 21,4’ü­ne ula­şan top­lam ver­gi yü­kü, önü­müz­de­ki yıl yüz­de 20,9’a ge­ri­le­ye­cek. Prog­ram he­def­le­ri­ne gö­re ge­le­cek yıl ila­ve ver­gi zam­la­rı ol­ma­ya­cak. An­cak çok sa­yı­da ver­gi ka­le­mi ye­ni­den de­ğer­le­me ora­nın­da ar­ta­cak.

 Bugün

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi