Malülen Emekliye 971 Lira Maaş Müjdesi

16 Ağustos 2013 Cuma 13:12

Malulen emekliliğin detayları belli oldu 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılacaklara 971 lira maaş ödenecek.

Malülen Emekliye 971 Lira Maaş Müjdesi
 

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) malulen emekliliğin kapsamını genişletmesiyle 4 bin 250 kişi emekli olabilecek.

1 Eylül'den itibaren yürürlüğe girecek olan düzenleme ile malulen emekli sayısı 114 bin 624'ten 119 bine çıkacak. Takvim'in haberine göre; malulen emekliler aylık 971 lira maaş alacak. SGK'nın kapsamını genişlettiği malulen emeklilik listesinde kanserden organ nakline, diyabetten çalışmaya engel teşkil edebilecek genetik hastalıklara kadar 21 çeşit rahatsızlık yer aldı. Eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı getiren düzenleme, 1 Eylül'den itibaren yürürlüğe girecek. Emekli olabilmek için 'çalışma gücünün' veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte 'kazanma gücünün' en az yüzde 60'ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da var.

ŞARTLAR DEĞİŞİYOR

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın bin 800 gün sigorta primi bildirilmiş olması gerekiyor. Tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz maluliyet verildi. Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri de kaldırıldı. Tüm kanser hastaları tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak malul kabul edildi.
banner67

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

mustafa hakan 7 yıl önce yorumlandı

malüller hasta olmak istemedi allatan saglıgına dua et kimseye yazık etme aradakifark saglıgına deymez

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

rüstem ekenel 7 yıl önce yorumlandı

çalışıp tam emekli olan yaşını bekle pirimini fazlasıyla doldur malülün 4,katı prim yatır aldığı 800,lira 1,800,günle malül aylığınada 971,lira bunda adalet varmı çalışanlar bekliyenler enayimi yazıklar olsun böyle düzene

0 Kişi beğendi.
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi