Piyasalarda IŞİD Şoku:Altın ve dolar uçtu

16 Haziran 2014 Pazartesi 10:55

Irak'taki siyasi kargaşa ve yayılan IŞİD terörünün piyasalara etkisi sürüyor. Altın ve dolar yeni haftaya yükselişle başladı

Piyasalarda IŞİD Şoku:Altın ve dolar uçtu
 

Irak kaynaklı jeopolitik riskler küresel piyasalarda risk iştahını olumsuz etkilerken; dolar/TL güne, 1.5 ayın yeni en yüksek seviyesinde başladı. Bir süredir düşüş trendi gösteren altın ise son 3 haftanın en yüksek seviyesine çıktı. 

Dolar/TL, Irak kaynaklı artan jeopolitik risklerin etkisiyle bu sabah 1.5 ayın yeni en yükseği olan 2.1375'i test etti.

Dolar/TL bu sabah TSİ 09.03'te 2.1353/2.1365 seviyesinde, sepet bazında TL ise 2.5145/2.5154 seviyesindeydi. Bankacılar Türkiye'nin jeopolitik risklerden daha belirgin etkilendiğini, bunun en önemli nedenlerini ise bölgeye yakınlık, petrol fiyatlarına bağımlılık ve rehinelerin henüz serbest bırakılmamış olması olarak belirttiler.

GÖZLER BAŞÇI'DA

Bankacılar, bugün TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın Konya'da yapacağı açıklamaların ve jeopolitik gelişmelerin yakından takip edileceğini belirttiler. Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'un büyük bölümünü hafta başında kontrol altına alan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları, Musul'a dizel yakıt taşıyan 31 tanker şoförünü rehin almıştı. IŞİD militanları daha sonra da Musul konsolosluğunu ele geçirerek 49 konsolosluk personelini de rehin aldı.

Küresel piyasalar Irak'taki isyanın yayılabileceği ve petrol ihracatına zarar verebileceği korkularıyla yükselen ham petrol fiyatlarının dokuz ayın en yüksek seviyesini test etmesiyle baskı altında kalmayı sürdürüyor. Sünni İslamcı militanlar Irak'ın kuzeybatısındaki bir Türkmen kentini dün ele geçirirken; ABD de Bağdat'taki diplomatik personeli için güvenliği artırarak, büyükelçilikteki personelin bir kısmını tahliye etti.

ALTIN DA YÜKSELİŞTE

Altın fiyatları Irak’taki gelişmelerin ışığında yükselmeye devam ediyor. Değerli metalin ons fiyatı yeni haftanın ilk günün 1283 dolara kadar çıkarak, son üç haftanın en yüksek seviyesini gördü. Uzmanlar Irak’taki gelişmelerin altının güvenli liman algısını arttırdığı gerekçesiyle fiyatları yukarı çektiğine işaret ediyor. ABD merkezli finansal danışmanlık şirketi Howie Lee, “Altının ons fiyatının Irak kaynaklı endişeler nedeniyle bu hafta yükselmeye devam etmesini bekliyoruz” dedi. Altın fiyatları yılın bu zamanına kadar yüzde 7,5 değerlendi. 

BORSADA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Borsa İstanbul güne yüzde 1,02 düşüşle 79 bin puan seviyesinden başladı. BIST 100 endeksi güne yüzde 1,02 düşüşle 79 bin 202 puandan başladı. Irak'ta militanların ilerlemeyi sürdürmelerine paralel riskten kaçış eğilimi ve petrol fiyatlarındaki yükselişin yarattığı baskı ile hisse senetlerinin düşüşle başlaması bekleniyordu.

 PETROL DE TIRMANIŞTA

Brent ham petrolünün varil fiyatı yüzde 0.5 yükselişle 113.07 dolara ulaştı. Petrol fiyatlarının Eylül'den beri en yüksek seviyeye ulaşmasına neden olan Irak'taki şiddet olaylarının ardından yatırımcılar, emtia fiyatlarının uzun bir süre yüksek kalması ve yüksek fiyatların küresel ekonomik büyüme üzerinde yol açabileceğinden endişeliler. Brent petrol fiyatı geçen hafta, haftalık bazda yüzde 5'e yakın yükseldi.

Bir bankanın Hazine yöneticisi, "ABD'nin Bağdat'taki personellerini çektiği haberi petrol fiyatlarının yükselmesine ve riskten kaçışın artmasına neden oldu. Türkiye yüksek enerji ithalatçısı olması nedeniyle petrol fiyatlarının uzun süre yüksek seyretmesinden zarar görecek ülkelerin başında" dedi.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi