Esnafa Müjde-Eski tarifeye geri dönülüyor

19 Şubat 2014 Çarşamba 12:30

Esnaf ve belediyeyi karşı karşıya getiren ‘vergi ve harç’ta geri adım. Belediyelerin 2013 tarifesine dönülüyor.

Esnafa Müjde-Eski tarifeye geri dönülüyor
 Yüzde 500’e varan artış sağlayan Bakanlar Kurulu Kararı, geçersiz oluyor.

AK Parti, yerel seçim arifesinde esnafın büyük tepkisine yol açan ve esnafla belediyeleri karşı karşıya getiren belediye vergi ve harçlarını artıran Bakanlar Kurulu Kararı’ndan geri adım atıyor.

AK Parti milletvekillerince önceki akşam TBMM Başkanlığı’na sunulan ve seçim öncesi Meclis’ten geçirilecek torba kanun içine eklenecek düzenleme uyarınca, belediye vergi ve harçlarında yüzde 500’lere varan oranda artış yapan Bakanlar Kurulu kararı geçersiz hale gelecek.

Bu konuda belediye meclislerinin önerisi, İçişleri Bakanlığı’nın görüşü ve Maliye Bakanlığı’nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu’nda yeni bir karar alınana kadar da 2013 yılında uygulanmak üzere belediye meclislerince belirlenen eski tarifeler uygulanacak. 

Bakanlar Kurulu 18 Aralık 2013’te Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla, Belediye Gelirleri Kanunu’nda yer alan vergi ve harçları artırdı.

Kararla birlikte belediyelerin kendi inisiyatifinde belirlediği ilan, reklam, işgaliye, tatil günlerinde ruhsat harcı ile eğlence vergisi standart hale getirildi. 

Bakanlar Kurulu’nun nüfusu 101 bini geçen şehirler için aynı tarifeyi geçerli kılması, Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerle pek çok ilin aynı kefeye girmesine yol açarken, bu nedenle belediyelere ödedikleri harç ve vergilerde yüzde 100 ila yüzde 500 arasında artış olan esnaf kesiminin tepkisini çekmişti. 

2013 tarifesine devam

TBMM Başkanlığı’na sunulan yasa teklifiyle;

“Belediye Gelirleri Kanunu’nda yer alan ilan ve reklam vergisi, biletle girilmesi zorunlu olmayan eğlence yerlerinden alınacak miktarlar, işgal harcı, tatil günleri için alınacak çalışma ruhsatı harcı, kayıt ve suret harçları, imarla ilgili harçlar ile işyeri açma izni harcının tarifelerinin, semtler arasındaki sosyal ve ekonomik farklılıkları göz önünde tutarak, belediye meclislerinin önerisi, İçişleri Bakanlığı’nın görüşü ve Maliye Bakanlığı’nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu’ca” tespit edileceğine ilişkin hükmün Belediye Gelirleri Kanunu’na eklenmesi öngörüldü.

Teklif yasalaştığında Bakanlar Kurulu’nun 18 Aralık 2013’te yayımlanan, harç ve vergileri arttıran kararı ‘yok’ olacak ve yeni Bakanlar Kurulu kararı çıkana kadar belediye vergi ve harçlarında 2013’de uygulanan eski tarifeler esas alınacak.

Eğlence vergisinde indirim

Belediyelerin aldığı başta eğlence vergisi olmak üzere bazı vergilerde indirim yapıldı. Vergilendirmede şehir ayrımı da yapıldı.

Belirlenen vergiler İstanbul, Ankara ve İzmir’de tamamı ödenirken, diğer illerde ise kademeli olarak uygulanacak.

Eğlence vergisi eski halinde günlük 100 liraya kadar alınabiliyordu.

Ancak daha sonra yapılan yasal bir düzenleme ile belediyelerin alacağı vergiyi belirleme yetkisi Bakanlar Kurulu’na verildi.

Maliye Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı kararname 18 Aralık 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

Böylece 5 yıldızlı bir otel aylık olarak 2.400 lira yıllık olarak da 28 bin 800 lira eğlence vergi ile karşı karşıya kaldı. 

80 TL’den 50 TL’ye

Resmi Gazete’de dün yayımlanan yeni kararnamede ise bar, pavyon, gazino, gece kulübü, taverna, diskotek gibi yerlerden alınacak eğlence vergisi tarifesi 15 ile 50 lira aralığında belirlendi.

Nüfusu 100 binden fazla olan 1. grup belediyelerde 50 metrekareye kadar olan yerlerde 15 lira, 51 ile 150 metrekare aralığındaki yerlerde 20, 151 ile 300 metrekare arasında 25, 301 metrekare üzerinde 30, 4 yıldızlı otelde 40 ve 5 yıldızlı otelde de günlük 50 lira eğlence vergisi alınacak.

Böylece 5 yıldızlı bir otel aylık 1.500 lira yıllık olarak da da 18 bin lira vergi ödeyecek. Kararnamede vergilerin kademeli olarak uygulanması düzenlemesine geçildi.

Vatan

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi