LPG'li Araç Sahiplerine Müjde-O Yasak Kalkacak

13 Ocak 2014 Pazartesi 11:01

Türkiye'de 4 milyonu aşkın LPG'li araç sahiplerini yaşadığı en büyük sıkıntılardan birine çare olunması için çalışmalar başlayacak.

LPG'li Araç Sahiplerine Müjde-O Yasak Kalkacak
 TOBB, Petrol Sanayi Derneği,Ulaştırma Bakanlığı, Makine Mühendisleri Odası ve sektör temsilcileri bu sıkıntıyı çözmek için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’yle bir araya geldi.

Görüşmeden, LPG’li araçlara otopark özgürlüğü getirmek için “standart” formülü çıktı.

Buna göre, Türk Standartları Enstitüsü (TSE), AVM otoparklarının taşıması gereken şartları belirleyen bir standart hazırlayacak.

Habertürk'ün haberine göre, LPG’li araçlara uygun olmayan otoparkı bulunmayan yeni AVM’lere ruhsat verilmemesi de gündemde.

Bakanlık, buna yönelik mevzuat çalışması da yapacak. Artık belediyeler, otoparkı uygun olmayan AVM’ye ruhsat veremeyecek.

Mevcut AVM’lerin de TSE’nin şartlarına uyması istenecek. Kapalı otoparklara LPG’li araçlara uygun olarak havalandırma sistemleri kurulacak.

Otoparklarda, risklere karşı gaz alarmları olacak ve yangın söndürme sistemleri buna yönelik olarak geliştirilecek.

Otoparkların elektrik sistemleri de antistatik özellikte olacak. Otoparklar eksi katlarda olsa dahi, havalandırma şartlarına uyacak. İngiltere, Fransa ve Almanya örnekleri de incelenecek.

Habertürk

banner67

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ahmet 8 yıl önce yorumlandı

ondan önce hurda araçları toplasınlar

0 Kişi beğendi.
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi