THY'de Kadın Pilot Sayısı Rekor Kırdı

13 Eylül 2013 Cuma 15:46

Her ne kadar pilotluk erkekler arasında daha yaygın olsa da aslında kadın pilotların sayısı da azımsanacak kadar değil.

THY'de Kadın Pilot Sayısı Rekor Kırdı


Habertürk'ün habeirne göre, THY’de 7 yıl önce 6 olan kadın pilot sayısı, 2013 Eylül ayı itibarıyla rekor kırarak 45 oldu.

1933'te Bedriye Tahir Gökmen'in ilk Türk kadın pilot olarak Türk havacılık tarihine adını yazdırmasını, Atatürk'ün manevi kızı Sabiha Gökçen'in 1936 yılında dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotu olması takip etti. THY ve özel havayolu şirketlerinde kadın pilot sayısı artarak devam ederken bundan 7 yıl önce THY'de 6 olan kadın pilot sayısı rekor düzeye çıkarak 45'i buldu.

İçlerinde asker kökenli olanlar da var. Kadıköy'de PTT ofisinde çalışırken işinden memnun olmadığı için istifa edip açılan sınavları kazanarak pilot olan Buket Özkan gibi olanlar da.

'YOLCULAR ALIŞTI'

4 yıl önce sadece 3 kadın kaptan pilot ile 10 ikinci pilotun görev yaptığı THY’de bugün ise 11 kadın kaptan pilot, 34 first officer yani ikinci pilot var. Erkek kaptan pilotlar beraber uçtukları kadın pilotların disiplininden son derece memnun. Yolcular da artık kokpitten uçuş öncesi duydukları anonslarda kadın sesine eskisi gibi yabancılık çekmiyor.

THY’nin ilk kadın pilotu Emel Arman olmuştu. Airbus 330-340 tipi uçaklarda şu an kaptan pilot koltuğunda oturan Arman, 2. pilot koltuğunda 1997'de "Okyanus aşan ilk Türk kadın pilot" oldu. Arkasından da THY'nin ilk kadın kaptan pilotu olma ünvanını kazandı.

YOLCU UÇAĞINDA İLK KADIN PİLOT GÖREVE 1993'TE BAŞLADI

Alev Kılıçkeser Hottin, 1993'te Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu Pilotaj Bölümü'nden mezun olarak ticari havayollarındaki ilk Türk kadın pilot oldu. Onu Dilek Karabağlı izledi. Karabağlı daha sonra Türkiye'nin ilk kadın kaptan pilotu unvanını aldı.

Habertürk

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi