TSK'dan Bedelli ve Dövizli Askerlik Açıklaması

02 Şubat 2016 Salı 21:49

Milli Savunma Bakanlığı'ndan askerlikle ilgili yapılan açıklamada "Şu anda gündemimizde bedelli askerlik yok" denildi.

TSK'dan Bedelli ve Dövizli Askerlik Açıklaması
 Milli Savunma Bakanlığı'ndan "dövizle, bedelli askerlik" uygulamasına ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"SADECE YURT DIŞINDA YAŞAYAN DÖVİZLİ ASKERLİK YAPABİLİYOR"


"27 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6661 sayılı Kanun ile dövizle askerlik hizmeti için 6.000 Avro olan döviz miktarı, 1.000 Avro olarak yeniden düzenlenmiştir. Bu değişiklikle; bazı yazılı ve görsel basında dövizle askerlik uygulamasının bedelli askerlik uygulaması olarak ifade edilmesi nedeniyle, yaşanan kavram karışıklığının ve yanlış algılamaların giderilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Dövizle askerlik; yalnızca yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı kapsayan ve bulundukları yabancı ülkelerde elde ettikleri hak ve kazanımlarının sonucu olarak 1980 yılından beri sürekli olarak uygulanan bir askerlik hizmet şeklidir. Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak isteyen yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, 1111 sayılı Askerlik Kanunu'nda belirtilen şartları taşımaları halinde, durumları incelenerek bu haklarını kullanabilmektedirler.

BEDELLİ ASKERLİK GÜNDEMDE BULUNMAMAKTADIR

Bedelli askerlik ise; ancak özel kanunlarla uygulanan, müracaat şartları, süresi ve bedel tutarı kanunların yayımlandığı dönemlerin ihtiyaç ve özelliklerine göre belirlenen geçici süreli bir askerlik hizmet şeklidir. Bedelli askerlik şu anda gündemde bulunmamaktadır."

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi