Van'da bombalı saldırı: 6 şehit

24 Mayıs 2016 Salı 22:30

Van'ın Çaldıran ilçesinde yol kesen PKK'lı teröristlerin tuzakladığı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 6 asker şehit olurken, 2 asker yaralandı

Van'da bombalı saldırı: 6 şehit
 Van'ın Çaldıran ile Ağrı'nın Doğubayazıt ilçeleri arasındaki karayolunda TIR'ların da olduğu 12 aracı ateşe veren PKK'lı teröristler, zırhlı aracın geçişi sırasında yola tuzakladıkları patlayıcıyı infilak ettirdiler, ardından da roketli saldırıda bulundular. Saldırıda ilk belirlemelere göre biri binbaşı 6 asker şehit oldu, 2 asker de yaralandı.

ÖNCE PATLAYICIYI İNFİLAK ETTİRDİLER, ARDINDAN DA ROKET ATTILAR

Van'ın Çaldıran ilçesi ile Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesini birbirine bağlayan karayolu, PKK'lı teröristler tarafından kesildi. Yolun, Tendürek Dağı eteklerindeki Soğuksu bölgesinde araçları durduran teröristler, sürücülerini indirdikleri araçları ateşe verdi. Uluslararası nakliyat TIR'larının da bulunduğu 12 aracı yakıldığı bilgisi üzerine bölgeye askeri birlikler sevk edilirken, operasyon başlatıldı. Karayolu da güvenlik gerekçesiyle bir süre ulaşıma kapatıldı.

İLÇE JANDARMA KOMUTANI ŞEHİT OLDU

Yolun kapatıldığı, araçların yakıldığı bilgisi üzerine saat 17.00 sıralarında bölgeye giden zırhlı aracın geçişi sırasında teröristler yola önceden tuzakladıkları el yapımı patlayıcıyı, uzaktan kumandayla infilak ettirdi, ardından da roketatarla ateş açtı. Askerler de karşılık verince çatışma çıktı. Teröristlerin açtığı ilk ateşle Çaldıran İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Kıvanç Cesur'un da aralarında bulunduğu 6 asker şehit oldu, 2 asker de yaralandı. Yaralı askerler helikopterle Van'a getirilerek tedavi altına alındı. Bölgeye çok sayıda asker sevk edilerek, teröristlerin etkisizi hale getirilmesi için geniş kapsamlı operasyon başlatıldı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Van Valiliği, Çaldıran ilçesinde meydana gelen patlamayla ilgili açıklama yaptı.

Valilikten yapılan açıklamada, "İlimiz Çaldıran ilçesinde 24 Mayıs 2016 günü Çaldıran-Doğubayazıt karayolu üzerinde bölücü terör örgütü mensuplarınca durdurulan araçların ateşe verildiği bilgisi üzerine olay yerine güvenlik kuvvetlerimiz sevk edilmiştir. Bölücü terör örgütü mensuplarınca önceden yola döşenen patlayıcı, zırhlı aracın geçişi sırasında infilak ettirilmiş, patlamanın etkisiyle 6 askerimiz şehit olmuş, 2 askerimiz yaralanmıştır. Bölgede başlatılan hava destekli operasyon sürdürülmektedir" denildi.

GENELKURMAY: TAARRUZ HELİKOPTERli OPERASYON BAŞLATILDI

Van'da 6 askerin şehit olduğu saldırının ardından Genelkurmay Başkanlığı'ndan da açıklama yaptı. Taarruz helikopter kolu, insanlı keşif uçağı ile havadan ve karadan operasyonların devam ettiği belirtilen açıklamada, "24 Mayıs 2016 Salı günü Van Çaldıran-Ağrı Doğubayazıt karayolununun bölücü terör örgütü mensupları tarafından kesilerek 10 TIR'ın yakılması olayına müdahale etmek maksadıyla saat 17.00'de bölgeye intikal eden zırhlı aracın geçişi esnasında önceden tuzaklanan el yapımı patlayıcının patlatılması sonucu, altı kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, iki kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Yaralılar derhal hastaneye sevk edilmiş olup tedavilerine devam edilmektedir. Bölgeye taarruz helikopter kolu, insanlı keşif uçağı sevk edilmiş, karadan ve havadan takviye birlikler ile teröristlerin etkisiz hale getirilmesi maksadıyla operasyonlara devam edilmektedir" denildi.

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi