Beyşehir'de 102 yıllık belde belediyesi tarih oluyor

06 Aralık 2012 Perşembe 13:37

Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı Doğanbey Beldesi’nde yeni Büyükşehir Belediyesi Yasası ile bir asırlık belde belediyesinin tarihe karışacak olmasının üzüntüsü yaşanıyor.

Beyşehir'de 102 yıllık belde belediyesi tarih oluyor
 Doğanbey Belde Belediye Başkanı Ahmet Çileli, yeni yasa ile birlikte tarihe karışacak Doğanbey Belde Belediyesi’nin 1910 yılında kurulduğunu, bu nedenle kapanacak olmasının Üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. Başkan Çileli, “Eğer ki, Cumhuriyet döneminde kurulan bir belediye olmuş olsaydık belki de bu kadar üzülmeyecektik. Tarihi geçmişi bir asırdan daha uzun bir süredir bölge halkına hizmet veren Doğanbey Belediyesi 102 yıllık bir belde belediyesi idi” dedi.


Belde halkının da Doğanbey Belediyesi’nin tüzelkişiliğinin ortadan kaldırılmasını istemediğini ve büyük üzüntü duyduğunu belirten Çileli, “Doğanbey Belde Belediyesi 1910 yılında Osmanlı döneminde kurulmuş, bucak olarak bize bağlı 2 belde, 9 tane köy bulunuyor. Bunun haricinde obaları, çiftlikleri ve yaylaları vardır. Yeni yasanın faydalı olup olmadığı önümüzdeki günlerde belli olacak ama Beyşehir Belediyesi yönüyle değil de Konya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanacak kısmında yararlı olabilir diye tahmin ediyorum. Halkımız, ıstırap içerisinde, temizlik, yardım, kanalizasyon ve bir içme suyu patlağında hizmetin zamanında yetişip yetişmeyeceği konusunda tereddüt içerisindeler” diye konuştu.
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi