Fen Lisesi Öğrencilerine Seydişehir Tanıtıldı

16 Kasım 2014 Pazar 11:28

Konya’nın Seydişehir ilçesinde Fen Lisesi’nde okuyan bir grup öğrenciye ilçenin tarihi ve turistik yerleri gezdirilerek yöre hakkında bilgi verildi

Fen Lisesi Öğrencilerine Seydişehir Tanıtıldı
Konya’nın Seydişehir ilçesinde Fen Lisesi’nde okuyan bir grup öğrenciye ilçenin tarihi ve turistik yerleri gezdirilerek yöre hakkında bilgi verildi.
İlçenin kurucusu Seyyid Harun Veli Hazretlerinin yaptırdığı Seyyid Harun Veli Camisinden başlanan tanıtım gezisi sırasıyla Adile Baysal Kültür Evi, ressam Fatma Kırdar’ın evi ile devam edip yöreye doğal güzellik sunan Kuğulu Park’ta İlçe Kaymakamı Tuncay Sonel ile birlikte yenen öğle yemeği ve edilen sohbet ile son buldu.
Geziye, programı tertip eden İsmet Şen İlkokulu Türkçe Öğretmeni Şerife Özen ve Fen Lisesi’nde okuyan öğrencilerin yanı sıra Mahmut Esat Anadolu Lisesi Öğretmeni Yazar Ayşe Ünüvar, Ressam Fatma Kırdar’da katıldı.
Fen Lisesi öğrencilerine Seyyid Harun Veli Camisinin içi gezdirilerek Seydişehir ve kurucusu Seyyid Harun Veli Hz. hakkında bilgi verildi.
Cami içerisindeki çile hanede bir süre konaklayan öğrencilere Yazar Ayşe Ünüvar, Seyyid Harun Veli ve kızı Halife Hatun’un hayatını kaleme aldığı ‘Kör Kalbe Aşk Dokunmaz’ romanı hakkında bilgi verdi
Yazar Ünüvar, “En büyük hedeflerimden biri Seyyid Harun Veli Hazretlerini, Torosları, Küpe Dağını buraları bilsinler istiyorum. Çünkü inanç turizmi mi diye sorular geliyor bazen inanç turizminde çok ben Seyyid Harun Veli Hazretlerinin manevi bir değer olduğunu hissediyorum. Seyyid soyunun mayaladığı bir şehirde bereketi biz ne kadar dillendirebiliyoruz. Seyyid Harun Veli Hazretlerinin çile hanesine haftada iki üç kez mutlaka uzun saatler geçirerek yazdım bu kitabı. En çok etkilendiğim şeyler den birisi Seyyid Harun Veli Hazretlerini araştırırken kızı olarak geçen Halife Hatun hakkında bulgularım var. Seyyid Harun Veli Hazretlerinin Halife Hatundan başka çocuğu olmadığı için postunu kendi kızını bırakmak istiyor ve tabi buna sizlerde çok iyi biliyorsunuz halk karşı çıkıyor oda diyor ki ben ancak İslam kuşağını halifemin beline sararım ki o çağlardaki kızlar genellikle gelin çıkarılırlar ve beline gayret kuşağı bağlarlar gelin ederler ve Seyyid Harun Veli Hazretleri kızının beline İslam Kuşağını bağlıyor ve diyor ki benim öğrettiğim İslam adaletini benden sonrakilere öğretesin ki hünsa denilir” şeklinde konuştu.
Öğretmen Şerife Özen ise, “Öğrencilerimle yaptığım konuşmada onların Seydişehir’i ve kurucusu Seyyid Harun’u tanımadıklarını öğrendim. Bende burayı tanıtmayı amaçladım, çünkü insan tanıdığı yeri sever. Bu öğrenciler mezun olduklarında gittikleri yerleri Seydişehir’i Seyyid Harun Veli Hazretleri anlattıkça buralara gelenler olacak, yani bu çocuklar birer kültür öğrencilerimizdir. Birinci amacım Seydişehir’in kültürünü anlatmak ikinci amacımda gönüllerinde güzel hatıralar bırakmaktır” dedi.
Seyyid Harun Camisinden sonra Şeyh Hacı Abdullah Efendi Türbesini de ziyaret eden öğrenciler daha sonra Adile Baysal Kültür Evi ve Seydişehir Müzesi’ne geçerek ilçe tarihine ışık tutacak tarihi eşyaları inceleyip kültür evinde gezinti yaptı. Buradan Ressam Fatma Kırdar’ı evinde ziyaret eden grup, Kırdar’ın hayatı ve resimleri hakkında bilgi aldı.
Ressam Kırdar’ın resimlerine hayran kalan öğrenciler son olarak ta Seydişehir’in doğa turizminde inci olarak tanımlanan Kuğulu Park’a gitti.
Kuğulu Parkta Kaymakam Tuncay Sonel ile tanışan Fen Lisesi öğrencileri Seydişehir’de böyle güzel yerlerin olduğunu bilmediklerini bu güzel program neticesinde ilçeyi daha iyi tanıdıklarını ve bu geziden çok memnun kaldıklarını dile getirdi.
Kaymakam Sonel’de öğrencilere derslere iyi çalışmaları gerektiğini vurgulayarak hem ailelerine hem de ülkelerine hayırlı bir evlat olmalarını tavsiye etti.
Seyyid Şehri’nin maneviyatından da bahseden Sonel, Seydişehir’in manevi emirle kurulduğunu bunun için bu güzel memleketin değerinin bilinmesini hem kurucusu Seyyid Harun Veli Hazretleri hem de ilçe değerlerinin daha iyi tanınıp ve daha iyi tanıtılmasının çok faydalı olacağının altını çizdi.
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi