Konya'da Deniz İşletmeleri Kurulacak

22 Nisan 2015 Çarşamba 10:58

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Beyşehir ilçesinde, “Konya Deniz İşletmelerini” kuracaklarını ve Beyşehir Gölünde toplu ulaşımın sağlanacağını söyledi.

Konya'da Deniz İşletmeleri Kurulacak
 Konya’nın Beyşehir ilçesinde, ilçe meclisi toplantısı kapsamında mahalle muhtarları ve vatandaşlarla bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Yeni Büyükşehir Yasasının başlaması ile birlikte ilçelere başlattıkları yeni yatırımlar hakkında bilgiler verdi.

“İÇERİŞEHİR TARİH ADASI OLACAK”

İlçede hayata geçirdikleri birçok yatırımdan söz eden Tahir Akyürek, İçerişehir Mahallesi’nde başlattıkları sağlıklaştırma projesi kapsamındaki çalışmaları anlattı. Bu bölgenin Konya’da kolay bulunabilir bir yer olmadığını dile getiren Akyürek, bin 200’li yıllardan kalma, yönetim ve beylik merkezi olan bölgenin tarihi Eşrefoğlu Camisi ile dikkat çektiğini vurgulayarak, “Tarihi han, bedesten ile biz İçerişehir’i topyekün ele alıyoruz. Burası bir yarım ada, yarım adanın tamamını ele alıyoruz. Tescilli yapıların tamamını restore edeceğiz. Tarihi dokuya uymayan yapıları satın alıp yıkacağız. Orayı bir tarih adası yapacağız” dedi.

-BEYŞEHİR’İN TRAMVAY TALEBİ-

Akyürek, Beyşehir bölgesinde bedesten ile göl kenarının kendileri için olmazsa olmaz olduğunu dile getirerek, Beyşehir Belediyesi’nin hazırladığı tüp geçit projesine de değindi. Belediye Başkanı Murat Özaltun’un, Konya ziyaretinde Ulaştırma Denizcilik ve Habercilik Eski Bakanı Lütfi Elvan’a, “Beyşehir’e Marmaray istiyoruz” dediğini hatırlatan Akyürek, Bakan Elvan’ın da bununla ilgili bir rakam telaffuz etmesiyle birlikte bu konunun orada tartışma konusu olduğunu ve tartışılmaya da devam edeceğini belirterek, Beyşehir’in tramvay konusundaki talebine de dikkat çekti.
Toplu Ulaşım Daire Başkanlığı’nın Konya’da tramvay talebi olan merkez ilçe dışındaki 4-5 ilçesinde bir fizibilite çalışması yürüttüğünü, Beyşehir’in de fizibilite çalışması yürütülen ilçeler arasında olduğuna vurgu yapan Akyürek, bunun için çalışmanın sonucuna bakacaklarını söyledi. Konya’da devre dışı bıraktıkları tramvaylardan ilk 20’sini kardeş şehir Saraybosna’ya gönderdiklerini aktaran Akyürek, yürütülen fizibilite çalışmalarında belli yolcu sayısı, ihtiyaç olup olmadığı gibi belli uluslar arası kriterlerin olduğunu, Ulaştırma Bakanlığı’nın da bu konuda hazırladığı ulaşım master planı çerçevesinde değerlendirmelerinin olduğunu hatırlattı.

“KONYA İLE BEYŞEHİR BÜTÜNLEŞECEK”

Konya ile Beyşehir’i bütünleştireceklerini anlatan Tahir Akyürek, Beyşehir’i Konya’nın banliyösü haline getirip bir çekim merkezi olacağını dile getirdi. Beyşehir’e öğlen balık yemeğe gelen ziyaretçilerin, cesareti olması halinde İslibucak bölgesinde Anamas Dağı’nın tepelerine çıkabileceğini aktaran Akyürek, “Biz çıktık, dağ yürüyüşü için çok uygun mekanlar var. Beyşehir Gölünü seyrederek yükseliyorsunuz. Tepede Karagöl, aynı zamanda yine yürüyüş mesafesinde doğal göletler var. Kamp yeri olarak kullanılabilecek güzel alanlar var. Ayrıca tabii güzelliklerden de istifade etme imkanı oluşabilir. Tabi adalar hep benim kafama takılıyor. Yani ileride adaların birisine bir tesis yapmamız lazım. Beyşehir Gölünde çok sayıda ada var. Bir tanesine halkın istifade edebileceği bir tesis yapıp, aynı zamanda oranın ulaşımının da deniz yoluyla sağlamamız lazım” diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, Konya Deniz İşletmeleri’ni kuracaklarını söylerken buna herkesin güldüğünü de vurguladı. Akyürek, “İnşallah bu dönemde bu hayata geçecek. Gölyaka’dan Beyşehir’e toplu ulaşımı göl yoluyla sağlayacağız. İlçe belediyemizle birlikte bu konuda da çalışma yürütüyoruz” dedi.

-AKYÜREK’E TEŞEKKÜR-

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun ise, Büyükşehir yatırımlarından dolayı Akyürek’e teşekkür etti. Önlerinde 4 yıllık bir süreç olduğunu ifade eden Özaltun, bu süreçte Beyşehir’i parlayan bir inci haline getireceklerini söyledi. Özaltun, “Her zaman söylediğim gibi, Konya’nın denizi Beyşehir, Beyşehir’e yapılan bir projeyi sadece Beyşehirli kullanmıyor. Başka şehirleden, hatta yurtdışından çok sayıda kişiye hitap ediyor Beyşehir. Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte Beyşehir’i daha da ileriye taşıyacağız” diye konuştu.

Özaltun, ardından Akyürek’e üç boyutlu bir tablo hediye etti. Akyürek, konuşmaların ardından Beyşehir ziyaretinde kendisine eşlik eden AK Parti Konya Milletvekili adayları Uğur Kaleli ve Leyla Şahin Usta ile birlikte gönüllü itfaiyecilik eğitimi programlarına katılan isimlere sertifikalarını verdi.
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi