Üreticiler Pazar Bulamamaktan Şikayetçi

15 Ağustos 2014 Cuma 18:02

Konya’nın Seydişehir ilçesine bağlı Kumluca beldesinde üreticiler ürünlerine pazar bulamamaktan yakınıyor.

Üreticiler Pazar Bulamamaktan Şikayetçi
Konya’nın Seydişehir ilçesine bağlı Kumluca beldesinde üreticiler ürünlerine pazar bulamamaktan yakınıyor.

Seydişehir’in Kumluca (Bağra) arazisinde üretimi yapılan karpuz, salçalık biber gibi ürünlerin kalitesinin yüksek ama ilçede bir hal olmamasından dolayı mahsullerin satış değerinin düşük olmasından dert yanan çitçiler, bu duruma çare bulunmasını istiyor. Çiftçilerin sorunlarını yerinde inceleyen Seydişehir Ziraat Odası Başkanı Nihat Kocagöz ve geziye iştirak eden Seydişehir Şoförler, Otomobilciler ve Nakliyeciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Ünvar, Bağra karpuzunun Seydişehir’in simgesi haline geldiğini belirterek, çiftçilerin mağduriyetlerinin biran önce giderilmesi hususunda ardım beklediklerini söyledi. Suğla arazisinin sulak olmasından dolayı yüksek verimde salçalık biberin yetiştirildiğini ama hal olmaması sebebiyle ellerinde kaldığını söyleyen çiftçiler, “Arazimizin verimliliğinden dolayı kaliteli salçalı biber yetiştirdik, tarlada 80 tona yakın salçalık biberimiz var. İlçemizde hal olmadığı için biberi değerinden ucuza satmak zorunda kalıyoruz. Ürettiğimiz mahsulün Türkiye çapında tanıtımı yok. Yetkililerden tanıtılmasını ve burayla ilgilenilmesini istiyoruz. Bunların pazarı yok, kızarmış haldeler ama pazarı olmadığı için.toplayamıyoruz. Maalesef biberimiz elimizde kaldı, karpuzumuz elimizde kaldı. Bu konuda yardımcı olmanızı istiyoruz” dedi.

Bağra karpuzunun Seydişehir’in simgesi durumunda olduğunu ama bunu pazarlayamadıklarını belirten Başkan Hasan Ünvar da, “Çiftçilerimiz şu anda karpuzu nereye pazarlayacağını şaşırmış durumda. Türkiye’de tanınmadığı için gelen yok. Karpuzu az ektiğimizden dolayı ve müşterilerin Manavgat, Antalya bölgesinden gelmesinden dolayı satıyorduk. Ama Manavgat Antalya bölgesinden gelen olmadığı için karpuzlarımız tarlada kaldı. Bunun tanıtılması için uğraşmamız gerekiyor. Aksi takdirde karpuzumuz her sene elimizde kalacak“ şeklinde konuştu.

Yetişme aşamasında birinci sınıf karpuz olmasına karşın çiftçinin para kazanamadığından yakınan çiftçi Mevlüt Aslan ise, “Gübrelemesinden yetiştirilmesine kadar 1. sınıf karpuz yetiştiriyoruz fakat satma problemi yaşıyoruz. Üç dört tüccarın elinde kalıyoruz, onlar da fiyatı dibe vuruyor” dedi.
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi