AB'den Google'a soruşturma

16 Nisan 2015 Perşembe 10:57

Avrupa Birliği Komisyonu, Google'ın akıllı telefon ve tablet işletim sistemi Android için yeni bir soruşturma açmasına karar verdi.

AB'den Google'a soruşturma
 AB Komisyonu, Google'ın akıllı telefon ve tablet işletim sistemi Android ile adil rekabeti engelleyip engellemediğini tespit için şirkete yeni bir soruşturma başlatma kararı aldı.

KENDİ SATIŞ BİRİMİNİ ÖNE ÇIKARIYOR

Avrupa'da arama motoru pazarındaki payı yüzde 90'ı bulan Google'ın aramalarda kendi satış birimini (Google Shopping) öne çıkararak kayırdığı sonucuna varan AB Komisyonu, şirkete gönderdiği itiraz mütalaasıyla rekabet ihlali suçlamasını resmiyete döktü.

AVRUPA'DA İŞ YAPMA TARZINI DEĞİŞTİRECEK

Rekabetten sorumlu AB Komisyonu Üyesi Margrethe Vestager, düzenlediği basın toplantısında, Google'ın kendi satış birimine adil olmayan avantaj sağlayarak AB'nin kartelleşmeyi engelleyici kurallarını ihlal ettiğinden endişe duyduğunu ifade ederek,"Google'ın şimdi bu suçlamanın aksi yönünde Komisyon'u ikna etme fırsatı var. Eğer soruşturma endişelerimizi haklı çıkarırsa Google, yasal sonuçlarla karşılaşmak ve Avrupa'da iş yapma tarzını değiştirmek durumunda kalacak" dedi.

ANDROİD UYGULAMALARI DA SORUŞTURULACAK

Vestager, Google'ın arama motoruna ilaveten mobil işletim sistemi Android uygulamaları ve hizmetleriyle rekabet ihlali oluşturup oluşturmadığını da soruşturacaklarını söyledi.

CEVAP İÇİN HAFTASI VAR

Google'ın AB Komisyonu'nun mütalaasına cevap vermek için 10 haftası bulunuyor. Hakkındaki suçlamalarla ilgili AB Komisyonu'nu ikna edememesi halinde Google, rekabet ihlalini sonlandıracak değişiklikler yapmaya zorlanacak.

6,6 MİLYAR DOLAR PARA CEZASI

AB Komisyonu, Google'ın atacağı adımlardan tatmin olmazsa şirkete yıllık küresel gelirinin yüzde 10'una kadar para cezası uygulayabilecek. Bu durumda 2014 cirosu 66 milyar dolar olan Google, azami 6,6 milyar dolar para cezasına çarptırılabilecek.

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi