Dolar Facebooku vurdu

23 Nisan 2015 Perşembe 22:56

Doların dünya genelindeki dalgalanmaları şirketleri de etkiledi. Facebook'un ilk çeyrek bilançosu beklentinin altında kaldı.

Dolar Facebooku vurdu
 New York Borsası kapandıktan sonra yapılan açıklamaya göre, Facebook ,31 Mart 2015'te biten ilk çeyrekte 3,54 milyar dolar gelir ve 512 milyon dolar net kâr elde etti. Piyasaların beklentisi ise şirketin ilk çeyrekte hisse başına 0,40 dolar net kârla toplamda 3,56 milyar dolar gelir açıklayacağı yönündeydi.

NET KÂR YÜZDE 20 AZALDI

Şirketin geliri, böylece geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 42 artarken, net kârı yüzde 20 azalmış oldu. Facebook, 2014'ün ilk çeyreğinde 2,50 milyar dolar gelir ve 642 milyon dolar net kâr açıklamıştı.

BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI

Facebook'un, beklentilerin hafif altında kalan gelirinde güçlenen dolar etkili oldu. Şirket, açıklamasında döviz kurundaki dalgalanmaların olumsuz etkileri hesaba katılmadığında, gelirinin önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 42 yerine yüzde 49 artmış olacağını bildirdi.

HİSSELER YÜZDE 2,5 DEĞER KAYBETTİ

Ayrıca, veri merkezleri ve uzun vadeli girişimlere yönelik harcamaların da şirketin kârını olumsuz etkilediği belirtildi. Facebook'un hisseleri, borsa kapanış saatinden sonra yapılan işlemlerde yaklaşık yüzde 2,5 değer kaybederek, hisse başına 82,52 dolara geriledi.

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi