Türk Sanatçılardan Youtube'a Dava

23 Ocak 2014 Perşembe 11:49

Bütün dünyada sanatçıların telif haklarını ödeyen Youtube, Türk sanatçıların hakkını vermeyince sanatçıların meslek birliği video paylaşım sitesine dava açmaya başladı.

Türk Sanatçılardan Youtube'a Dava
 Açılan davalar sonucunda bir çok Türk sanatçının 145 bin eseri Youtube'den kaldırılmaya başlandı.

Youtube'un Türk sanatçılara ödemediği telif miktarı 36 milyon lira olarak hesaplandı.

Youtube kurulduğu 2007 yılından beri Türkiye'de faaliyette olmasına rağmen, müzik eser sahiplerine herhangi bir bedel ödemeden, korsan olarak yayınlarını sürdürüyor.

Son bir yılda eser sahipleri meslek birliği MSG'nin girişimleriyle, telif ödenmesi için Youtube'la müzakereler başlatıldı.

Ancak Youtube'un uzlaşmaz tavır gösterdiğini, 11 bin Türk sanatçının telif hakkını ödemediğini ve korsan yayın yaptığını belirten MSG Genel Sekreteri Av. Dr. Barış Şensoy"Youtube'a ihtar gönderdik. Eserleri kaldırmaya başladılar. Ya anlaşacağız ya da eserlerin kullanılmasını yasaklayacağız" dedi.

Youtube'un resmi kanallarında 4 milyardan fazla izlenen eserlerin tıklandığını ve herhangi bir gelir elde edilmediğini ifade eden Şensoy;

"Ayrıca, eser sahipleri meslek birliği MSG Turkcell, TTnet, Itunes, Avea ile anlaşarak teliflerini toplayıp üyelerine dağıtıyor. Bu durum telif ödeyen kullanıcılar için haksız rekabet ortamı oluşturuyor.

Youtube'un bedava ve hiçbir hak ödemeden adeta korsan olarak yaptığı bu yayına, tüm bireysel kullanıcılar farkında olmadan yönelmekte, böylelikle telifini ödeyen dijital platformlar zarara uğratılıyor" dedi.

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi