Emekliler Ocakta Ne Kadar Zam Alacak?

24 Aralık 2015 Perşembe 10:57

Emekli maaşı zammı 2016 için gözler bugün Meclis'te.

Emekliler Ocakta Ne Kadar Zam Alacak?
 TBMM Genel Kurulu'nda, SSK ve BAĞKUR emekli maaşlarına 2016 yılı Ocak ayından itibaren ayda 100 TL seyyanen zam yapılmasını da içeren yasa tasarısının iki maddesi kabul edildi.

"Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" ile mevzuatta yer alan ve belirli bir süre uygulanmak üzere yürürlüğe konulan geçici maddelerin bir kısmının ay sonunda dolacak olan uygulanma süreleri uzatılıyor.

Tasarının kabul edilen maddelerine göre, sanayi sicil belgesi olan sanayi işletmeleri, imalat sanayinde kullanılmak üzere aldıkları makine ve teçhizat finansmanı için kullandıkları krediler dolayısıyla lehe alınan paralardaki yüzde 5 banka muameleleri vergisinden istisna tutulacak.

Gelir Vergisi Kanunu'nun; menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarıyla mevduat faizleri, repo gelirleri ve katılım bankalarından elde edilen kar paylarının vergilendirilmesini düzenleyen geçici maddesi ile Türkiye Jokey Kulübü'nce organize edilen yarışmalarda görev alan jokeylerle, jokey yamağı ve antrenörlere ücret olarak yapılan ödemeler üzerinden yüzde 20 gelir vergisi kesintisi yapılmasına ilişkin maddenin bu ay sonunda dolacak uygulama süresi 31 Aralık 2020'ye kadar devam edecek.

İki maddesi kabul edilen tasarının 3. maddesi üzerinde görüşmeler tamamlandı.

GÖRÜŞMELER BUGÜN SAAT 14.00'DE YENİDEN BAŞLAYACAK

TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, verilen aranın ardından Komisyon'un yerine oturmaması üzerine birleşimi saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

EMEKLİLER 1200 LİRA ZAMMI NASIL ALACAK?

1 Ocak 2016'dan geçerli olacak emekli maaşı zammının yanı sıra emeklilerin maaşlarına her ay 100 lira fazladan para yatırılacak.

Düzenlemeye göre, SSK ve BAĞKUR emeklileri, 1 Ocak 2016'da mevcut maaşları+2016 zammı+100 lira fazladan ödeme alacaklar. 

Emekliler Haziran-Temmuz aylarında da bir miktar zam daha alacaklar. Aylık 100 liralık seyyanen yapılan ödeme 2016 yılı boyunca devam edecek. Emekliler 2016 yılı sonunda her ay 100 lira olmak üzere toplam 1200 lira ek ödeme almış olacaklar.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi