Konya'da Tütün Denetimleri

09 Kasım 2016 Çarşamba 14:26

Konya Halk sağlık Müdürlüğü Tütün Denetim ekipleri, işletmelere yönelik tütün denetimleri devam ediyor.

Konya'da Tütün Denetimleri
 Konya Halk Sağlığı Müdürlüğü Tütün Denetim ekipleri, işletmelere yönelik denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda dün akşam saatlerinde Doç. Dr. Halil Ürün Caddesi üzerinde bulunan işletmelere yönelik tütün denetimleri yapıldı.

Denetime, Konya Halk Sağlığı Müdürü Dr. HASAN Öznavruz, Müdür Yardımcıları Dr. Serkan Fındık, Dr. Abdullah Özüdoğru, Necati Elvan, Şube Müdürleri, karatay, Selçuklu, Meram Denetim ekipleri, Konya İl Emniyet Müdürlüğü Denetim ekipleri katıldı. Denetimlerde birçok işletme kontrolden geçirilerek yasağa uymayan işletmeler hakkında yasal işlemler yapıldı.Denetim sonrasında açıklama yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, tütün denetim kontrollerinin 3 temel amacı olduğunu belirterek, “Birinci amacımız kesinlikle işletmelere ceza yazmak değil. Bu işletmelere gelen vatandaşlarımızın büyük bir kısmı öğrenci ve genç yaştadır. Sigara başlama eğilimleri çok yüksektir. Gençlerimizin buralarda sigaraya başlamasının önüne geçmek istiyoruz. İkinci amacımız ise bu mekanlara ailesiyle birlikte gelen vatandaşlarımızı da pasif içicilik dediğimiz sigaranın zararlı etkilerinden korumak istiyoruz.

Üçüncü amacımız da sigara içen vatandaşlarımızın da bu ortamlarda rahat sigara içmelerini engellemek ve dolaylı bir şekilde sigarayı bırakmalarını sağlamaktır. Denetimleri yaparken sigaranın zararlarından, toplumsal etkilerinden bahsederek hizmet içi eğitimler yapıyoruz. Konya genelinde 33 tablet üzerinden şikayetleri takip ediyoruz.

Alo 184 SABİM ( Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi ) üzerinden şikayetleri 7/24 saat izliyoruz. Gelen şikayetler hangi bölgenin adresine gelmişse o bölgedeki tabletlerin ekranına düşmektedir. Şikayetlerin ekrana düşmesi ile olay yeri denetimi ve mevcut durumun tespiti 2 saat içerinde gerçekleştirilmektedir.

Şayet bu gerçekleştirilmezse bakanlığımız tarafından bizler aranılarak bu ihbara neden gidilmediği hakkında bilgiler istenilmektedir. Dolaysıyla bizler de bakanlık tarafından denetlenmekteyiz. Sağlık camiasıyla birlikte il emniyet müdürlüğü, belediyeler, il milli eğitim müdürlüğünce toplam 789 personel ile gelen şikayetleri değerlendirmekteyiz. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın sigaraya açmış olduğu savaşı Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak Konya ilimizde devam ettiriyoruz. İşletmelerde işlenilen ihlale göre bin 420 liradan başlayarak 7 bin 179 liraya kadar değişmektedir. Diyelim ki ilk defa bin 500 TL ceza kesilmişse ikinci defa aynı ihlalde 3 bin TL, üçüncü ihlalde 6 bin TL cezalandırılıyor. Üçten fazla yapılan ihlallerde kapatma cezasını uyguluyoruz. Tabi ki Alo 184 de küçükte olsa ART niyetli ve asılsız ihbarlar yapılmaktadır. Sonuçta bütün şikayetleri değerlendirmek zorundayız. Denetimlerde işletmelerdeki insanları ve özellikle işletme sahiplerini rencide etmeden hangi sebepten geldiğimizi söyleyerek ve de müşterileri rahatsız etmeden bu süreci en kısa sürede tamamlıyoruz" dedi.
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi