Memurun emekli ikramiyeleri artacak

27 Aralık 2014 Cumartesi 10:59

‘Memurun emekli ikramiyesinin hesabında 30 yılı aşan süre dikkate alınmaz’ hükmü Anayasa Mahkemesi’nden döndü. Yani 30 yılın üzerindeki hizmet için de ikramiye alınabilecek.

Memurun emekli ikramiyeleri artacak
 Mahkeme, Emekli Sandığı Kanunu’nda yer alan “emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yılı aşan süreler dikkate alınmaz” ibaresinin Anayasa’ya aykırı olduğunu hükmetti. Buna göre artık emekliler 30 hizmet yılını aşan çalışmaları için de emekli ikramiyesi alabilecek.

Ancak önce gerekçeli kararın Resmi Gazete’de çıkması gerekiyor Bu da en erken 2 ayı bulabilir. Memurların bu sırada emeklilik dilekçelerini bekletmesi tavsiye ediliyor.

İŞTE YENİ "EMEKLİ İKRAMİYELERİ"

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar neticesinde, 2015 yılı itibariyle orta dereceli kademelerde görev yapan memurların (memur, şef, daire başkanı) emekli ikramiyelerinde 30 yılın üzerindeki her bir yıl için 2.050 TL ile 3.000 TL arasında bir artış olacağı öngörülüyor.

Yüksek unvan ve dereceli memurlarda ise bu rakam yıl bazında 3.500 TL’ye kadar çıkabilir. Aşağıdaki tabloda, Türkiye Kamu- Sen’in yapmış olduğu hesaplamalara göre yeni durumda çeşitli kadrolar itibariyle 30, 35 ve 40 yıllık kıdem üzerinden alınabilecek emekli ikramiyeleri 2015 yılı baz alınarak verildi.

Anahtar Kelimeler emeklimemurikramiye
banner66
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi