Taşeron işçi yasasının detayları belli oldu

23 Mart 2016 Çarşamba 10:56

Taşeron işçi kadro yasasının detayları belli oldu. Taşeron işçi kadro yasasına göre asıl işçi yardımcı işçi ayrımı yok ama her taşeron kadroya giremeyecek. İşte taşeron kadro son durum ve taşeron kadro şartları sorularının yanıtları...

Taşeron işçi yasasının detayları belli oldu
 Taşeron kadro yasasında son dakika gelişmeleri dün çalışanları heyecanlandırdı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, taşeron asıl işçi ve taşeron yardımcı işçi ayrımı olmaksınız kamuda çalışan tüm taşeron işçilerin kadroya alınacağını açıkladı.

Peki bu ne anlama geliyor? Tüm taşeron işçiler memur mu olacak, sözleşmeli eleman mı? Taşeron işçi kadro şartları neler? Taşeron sayılmayanlar ne olacak? Bu soruların yanıtları Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan geldi. 

TAŞERON KADRO NE ZAMAN?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilere kadro yasa tasarısının 1-2 hafta içinde Meclis'e gönderebileceklerini söyledi. 

Ağbal, taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesine yönelik düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ak Parti'nin seçim beyannamesinde ve Hükümet programında asıl işlerde çalışanların kamuya alınması sözü verildiğini anımsatan Ağbal, Hükümetin yaptığı değerlendirmeler sonucu yardımcı işlerde çalışanların da kamuya alınmasına karar verildiğini belirtti.

KAÇ TAŞERON İŞÇİ KADROYA ALINACAK?

Ağbal, kamu idareleriyle belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personelin kapsama girdiğini kaydetti.
 
Taşeron firmada çalışan elemanların, kamuda "özel sözleşmeli personel" statüsünde istihdam edileceklerini bildiren Ağbal, bu kapsamda çalışacaklarla ilgili yeni istihdam edecekleri pozisyonun kapsamını, çalışma koşullarını, mali ve sosyal hakları ve yükümlülükleri düzenleyeceklerini ifade etti.

HANGİ TAŞERON KADROYA ALINACAK? 

Ağbal'ın verdiği bilgiye göre, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde çalışanlar kapsama girecek. Bir yerde anahtar teslim götürü hizmet yapılıyorsa, kaç personelin çalışması gerektiği sözleşmede belirtilmemişse burada çalışan taşeronlar kapsama girmeyecek.

Güvenlik, temizlik personeli gibi yardımcı personel; Sağlık Bakanlığı'nda, üniversitelerde yardımcı hizmetlerde çalışanlar, kamu idarelerinde hemşire, büro görevlisi, bilgi işlemci gibi asıl işleri yapanlar düzenlemeden yararlanacak.

TAŞERON KADRO 1 KASIM 2015 ŞARTI

Kapsama dahil personelin 1 Kasım 2015'ten önce işe girmiş ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekecek. Bu kişiler, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıyacak. Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak.

Kamuda tam zamanlı hizmet veren taşeron işçi, düzenlemeden yararlanacak, kısmi zamanlı çalışanlar ise bu haktan faydalanamayacak.

TAŞERON KADRO SINAVI OLACAK MI?

Kamuya alınacak personelin 12 ay boyunca görev yapıyor olması şartı aranacak. 3, 6 ay gibi geçici hizmetler kapsamında çalıştırılan personel kanun kapsamına girmeyecek. Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak. Sınavın ayrıntıları tasarıda belirlenecek. Taşeron işçiler atanmaları halinde geçmişe dönük hak talebinde bulunamayacak. Belediye ve il özel idarelerinde kapsama dahil olacak taşeron personel, bu kurumların şirketlerinde istihdam edilecek.

TAŞERON KADRO BAŞVURU VE MAAŞLAR NASIL OLACAK? 

Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde talepte bulunacak. İlgili kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra şartların oluşup oluşmadığını değerlendirecek, devlet memuru olmanın gerektirdiği güvenlik araştırmaları da ayrıca yapılacak. Kamu kurumları daha sonra kaç kişiyi istihdam etmek istiyorsa ilgisine göre Maliye ya da İçişleri Bakanlığı'na bildirecek.

TAŞERON KADRO SÖZLEŞME ŞARTLARI 

Kamuda istihdam edilecek taşeron personelle "özel sözleşmeli personel" pozisyonunda 3'er yıllık sözleşme yapılacak. Sözleşme dönemleri her 3 yılda bir yenilenecek.

Kamuya alınan personele, şu anda aldıkları aylık üzerinden maaş verilecek. Bu kişiler hangi kurumun, hangi biriminde, hangi işi yapıyorlarsa aynı işi yapmaya devam edecek. Bu kişilerin görev yerlerinde değişiklik yapılmayacak.

Söz konusu kişiler, mali hakları bakımından 4/B kapsamındaki sözleşmeli personel gibi memurların toplu sözleşme düzenine tabi olacaklar.

Taşeron çalışanlar, kamuya geçtikten sonra emeklilik sisteminde 4/A kapsamındaki personel gibi değerlendirilecek.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi