Başbakan'dan Konya'da Cerattepe Açıklaması

24 Şubat 2016 Çarşamba 18:10

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hukuki süreç tamamlanıncaya kadar maden şirketinin Cerattepe'de faaliyetlerini durdurması yönünde talimat verdi.

Başbakan'dan Konya'da Cerattepe Açıklaması
 Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya’da 42 tesisin temel atma töreninde yaptığı konuşmada Artvin’deki maden tesisine yönelik açıklamalar yaptı. Davutoğlu, “Yerin üstündeki güzelliğimizi de yerin altındaki zenginliğimizi de korumaya ve insanımıza hizmet etmeye kararlıyız. Bu kapalı galeriden çıkarılacak maden yerinde işlenmek yerine Cerattepe’nin yer üstü zenginliğine zarar vermemek üzere taşınarak işletilecektir" şeklinde konuştu.

"HERKES MAHKEME KARARINA SAYGI DUYACAK"

Başbakan Davutoğlu, "Herkes hukuk devletinin gereği olarak mahkeme kararına saygı duyacak. Aynı şekilde izinsiz gösterilerden kaçınılarak şu ana kadar Artvin’de bu anlamda yapılan bazı istismarların da önüne geçilecek. Biz bu kadar açık ve şeffaf davranırken bu konunun istismar edilmesine asla izin vermeyiz" dedi.

Davutoğlu, “Bütün bu teminatlara ve doğal zenginliğimizin korunması için aldığımız tedbirlere rağmen birileri ’siz hangi tedbirleri alırsanız alın biz zenginliklerimizin yer altında kalmasını istiyoruz’ derse bunu da hoş karşılamamız mümkün değildir. Hele hele buradan hareketle, birtakım illegal gösteriler yapılmaya devam edilirse, birtakım yanlış uygulamalar içine girilirse Artvin’de de, Türkiye’nin her yerinde de kamu düzeni kesinlikle muhafaza edilecektir” ifadelerini kullandı.

“YANLIŞ UYGULAMA OLURSA GEREĞİNİ YAPARIZ”

Artvin’in rengarenk ağaçlarının zarar görmemesine özen gösterileceğini aktaran Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti: “Bu tedbirler bizim çevreye gösterdiğimiz önemi, doğal dokumuzun zarar görmemesi için duyduğumuz hassasiyeti ortaya koymaktadır. O suyundan içtiğim, doğasına hayran kaldığım Şavşat’ın, Artvin’in, Cerattepe’nin güzelliklerini korumak bizim en temel borcumuzdur. Ancak hukuk devleti kuralları içinde de kamu düzenini sağlar ve bu çerçevede atılan adımlara yönelik yanlış bir uygulama olursa bunun da gereğini yaparız."

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi