Konya Büyükşehir BM Toplantısına Türkiye'den Tek Şehir Olarak Davet Edildi

10 Kasım 2013 Pazar 19:34

Konya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’den davet edilen tek şehir olarak katıldığı Birleşmiş Milletler (BM) HABITAT Yüksek İstişare Toplantısı’nda Konya’da gerçekleştirdiği sürdürülebilir ve dijital şehircilik hizmetlerini BM gündemine taşıyarak tüm dünyaya model olarak sundu.

Konya Büyükşehir BM Toplantısına Türkiye'den Tek Şehir Olarak Davet Edildi
 BM HABITAT bünyesinde Değerli Toplumlar İçin Uluslararası Konsey tarafından İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Yüksek İstişare Toplantısı’na Konya, Türkiye’den davet edilen tek şehir olarak katıldı. 2016 yılında gerçekleştirilecek BM Habitat III için düzenlenen toplantıya başta Gana Kralı olmak üzere İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Almanya, Çin ve İrlanda’dan bilim insanları, uluslararası şirket temsilcileri, teknoloji ve sosyal bilimler uzmanları katılarak geleceğin sürdürülebilir şehir modellerini tartıştı. Toplantıya Konya Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. Mücahit Sami Küçüktığlı katıldı. Londra'da İngiltere Kraliçesi’nin ikametgahı olan Windsor Sarayı’ndaki istişare toplantısında 3 gün boyunca geleceğin “Sürdürülebilir Şehir” ve “Dijital Şehir” uygulamalarının nasıl olacağı konusunda değerlendirmeler yapılarak görüşmeler gerçekleştirildi.

KONYA’NIN PROJELERİ MODEL OLARAK SUNULDU

Toplantıda Konya Büyükşehir Belediyesi’nin başta bilim merkezi olmak üzere temassız kart ile ulaşım, akıllı trafik uygulamaları, tarihi binaların restorasyonu, çöpten enerji üretimi, mor şebeke, su ve atık su arıtma, sosyal kart, bisiklet yolları, yeşil alan çalışmaları gibi sürdürülebilir ve dijital şehir uygulamaları BM gündemine taşınarak diğer şehirlere model olarak sunuldu. Toplantıda ayrıca, BM’nin kurum olarak bölge şehirlerine ilgi göstermesi gerektiği ifade edilerek Şam, Bağdat, Halep gibi tarih ve kültür şehirlerinin korunması, yaşanan insanlık dramının bir an önce son bulması için harekete geçilmesi gerektiği ifade edildi.
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi