Konya'da Şeb-i Arus Programı Sona Erdi

18 Aralık 2016 Pazar 15:42

7 Aralık’ta başlayan Hz. Mevlana’nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, 17 Aralık akşamı düzenlenen Şeb-i Arus programıyla sona erdi.

Konya'da Şeb-i Arus Programı Sona Erdi
Konya Büyükşehir Belediyesi spor ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Şeb-i Arus programına Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, eski Başbakan ve Ak Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Konya Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili AHMET SORGUN, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya protokolü ve çok sayıda Vatandaş katıldı.

Programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Gündem yoğunluğu nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın törenlere katılamadığını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımız Şeb-i Arus törenlerinin vuslat yıl dönemi programlarının bir dünya markası haline gelmesi, uluslararası boyuta taşınması çok büyük hizmetlerde ve katkılarda bulundu. Vuslat yıl dönümü programlarımızı bugün biraz buruk ve hüzünlü bir şekilde idrak ediyorsak da 7 Aralık tarihinde başladı ve on binlerce misafirimiz burada sevginin, aşkın çemberini oluşturdu ve güzel buluşmalara vesile oldu. 150’ye yakın programla 743. Vuslat yıl dönümü programları idrak edilmiş oldu” dedi.“Bu sene Şeb-i Arus’u bir hüzün iklimi içinde idrak ediyoruz”

Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu da, “Her Şeb-i Arus’da varlık bilincimizi bir kez daha idrak etmek için bir araya geliyoruz. Ve her Şeb-i Arus bize o günün anlamıyla ilgili manevi mesajlar veriyor. Bu sene Şeb-i Arus’u bir hüzün iklimi içinde idrak ediyoruz. Geçen Şeb-i Arus’dan bu yana 1 yıl içinde büyük acılar yaşadık. 15 Temmuz’da bir ülkenin görebileceği en büyük acıyı, ihaneti, zulmü, barbarlığı gördük. Daha sonra birçok terör örgütü karşısında canlarımızı, yüreklerimizi kaybettik. Son 1 hafta içinde yaşadıklarımız dahi Şeb-i Arus’un bu hüzün ikliminde idrak edişimizin bir kez daha anlamını bize hatırlatan gelişmelerdi. İstabul’daki terör saldırısından sonra bugün de Kayseri’de canlarımızı vuslat ile buluşturan bir terör saldırısı yaşadık. Yine bu hafta içinde o güzel Halep’te bir medeniyetin, bir şehrin barbarlar tarafından nasıl yerle bir edildiğine, mazlum insanların, çocukların, kadınların sivil konvoylarda nasıl şehit edildiğine şahit olduk” şeklinde konuştu.“Biz bu gece sadece Şeb-i Arus için değil aynı zamanda tüm dünyaya mesaj vermek için toplanmış bulunuyoruz”

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da Kayseri’deki terör saldırısında şehit olanlara Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek başladığı konuşmasında, bu ve benzeri terör saldırılarına verilebilecek en güzel cevabın bu akşam burada olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde iyi, güzel ve doğru işler yapmaya devam etmek olduğunu söyledi. Bakan Avcı konuşmasına şu şekilde devam etti: “Biz bu gece sadece Şeb-i Arus için değil aynı zamanda tüm dünyaya bu mesajı vermek için toplanmış bulunuyoruz. Zaten Hz. Mevlana’nın öğretisinin özü, özeti, ruhu da bu. Bu toprakları bizlere vatan kılan ve Anadolu’nun dört direği olarak vasfedilen Hz. Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli Hazretleri, Şeyh Şaban-i Veli Hazretlerinin ruhaniyetinde birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi ve onların bize armağan ettiği bu vatana sahip çıkmaya kararlılığımızı göstermek için birlikteyiz” şeklinde konuştu.Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2008 yılında ve bu yılın Haziran ayında iki genelge yayınladığını aktaran Bakan Avcı, “Uygun yer ve şartlarda, ehliyet ve liyakati kişiler tarafından icra edilmesi gereken ayini şerifin, ehliyetsiz, liyakatsiz, özensiz bir takım kişi ve kuruluşlar tarafından adeta mistik bir gösteri gibi sergilendiğine şahit oluyoruz. Bu doğru ve yasal değildir. Bakanlık olarak diğer kültürel miraslarımız gibi Mevlevi ayini şerifini de uygun yer ve zamanlarda, ehliyetli ve liyakatli kişiler tarafından usulüne, esasına uygun yapılması konusundaki hassasiyetimizi, denetimlerimizi artırarak sürdüreceğimizi bir kere daha buradan hatırlatmak istiyorum” ifadelerini kullandı.Konuşmaların ardından önce Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu eşliğinde Ahmet Özhan bir konser verdi ve sonrasında da Araştırmacı-Yazar Ömer Tuğrul İnançer’in Mesnevi sohbeti dinlendi. Program, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun sema töreniyle sona erdi.


banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi