KTO Başkanı Öztürk'ten Merkez Bankası Faiz Kararına Destek

22 Ocak 2014 Çarşamba 11:40

Konya Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Merkez Bankası’nın (MB) faiz artırmama kararını olumlu karşıladıklarını belirterek, faiz lobisinin baskılarına boyun eğilmediğini söyledi.

KTO Başkanı Öztürk'ten Merkez Bankası Faiz Kararına Destek
 Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun yaptığı toplantıda faizleri yükseltmeme kararı olumlu karşılandı. KTO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, son dönemde kur artışı dolayısıyla Merkez Bankası’nın faiz artırmasına yönelik yurt içinden ve yurt dışından baskı geldiğini hatırlatarak, “İş alemi temsilcileri olarak faiz artırımına karşı duruşumuzu bu dönemde de sürdürdük. Faiz artırımının Türkiye’nin büyüme hedefinde risk oluşturacağını ifade etmiştik. Son dönemde kur fiyatlarındaki artışa karşı faiz artırımı geçici bir çözüm oluşturacaktı ve reel sektörümüzde kalıcı sorunlar bırakacaktı. Yüksek faiz Türkiye’yi ithalata dayalı bir büyümeye yönlendirecektir. Faiz artırımı, üretim ve yatırıma darbe vuracaktır. Bu da işsizlik ve cari açık sorunumuzun artmasına sebep olacaktır. 2013 yılının ikinci yarısından itibaren siyasi ve ekonomik gelişmelerle Türkiye üzerinde faiz baskısı oluşturulmaya çalışılmış, ekonomimizin kırılgan noktaları ön plana çıkarılarak Merkez Bankası üzerinde baskı kurulmak istenmiştir. Son alınan kararla faiz lobisinin baskılarına boyun eğmediğimiz ve ekonomimize güvendiğimiz görülmüştür” dedi.

Kurlardaki dalgalanmanın bir müddet daha devam edebileceğini belirterek, işadamlarının döviz kurundaki sert hareketlere karşı dikkatli olmasını tavsiye eden Öztürk, “Bu dönemin en az hasarla atlatılabilmesi için Merkez Bankası’ndan TL’nin değer kaybına karşın etkin mücadele bekliyoruz. Merkez Bankası, döviz artışı sonrası anlık çözüm yerine öngörüleriyle daha sağlam politikalar üretmelidir. Kurlara müdahalede yaşanılan gecikmeler psikolojik olarak da piyasaları tedirgin etmektedir. Oluşan belirsizlik ve güvensizlik ortamının sürmesi ile döviz fiyatlarının artması halinde yüklü dış borcu olan özel sektörün ciddi zarar göreceği açıktır. 2014 yılının özellikle ilk yarısının Türkiye ekonomisi ve reel sektör açısından zor ve tedbirli olunması gereken bir dönem olacağı bilinmekte olup, Merkez Bankası’nın elini taşın altına sokması gerekmektedir” diye konuştu.
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi