SÜ Veteriner Fakültesi Hastanesi'ne Kardiyoloji Ünitesi

19 Eylül 2013 Perşembe 16:08

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’ne, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) da desteğiyle Kardiyoloji Ünitesi kuruldu.

SÜ Veteriner Fakültesi Hastanesi'ne Kardiyoloji Ünitesi
 

Kurulan üniteyle kedi ve köpek hastalıklarının teşhis ve tedavisi yapılabilecek. 

Kardiyoloji Kliniği’nin Sorumlusu Prof. Dr. Kürşat Turgut, Türkiye’de birkaç üniversite hayvan hastanesinde bulunan Ekokardiyografi cihazının kurulmasıyla kedi ve köpeklerde oldukça yaygın olan kalp hastalıklarının artık rahatlıkla teşhis edilebildiğini söyledi. Ekokardiyografi cihazının Konya ve çevre illerde bulunmadığını ve bu nedenle bu cihazın bölgedeki hayvan sağlığı için çok önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Turgut, “Özellikle ülkemizin önemli bir değeri olan kangal ırkı köpeklerde, kardiyolojik hastalıkların belirlenmesine çalışıldığı bir TÜBİTAK projesi de yürütülüyor. Kedi ve köpeklerde insanlardaki gibi genetik ve edinsel kalp hastalıkları oldukça yaygındır. Ekokardiyografi cihazının da ünitemize kurulmasıyla kedi ve köpeklerde kalp hastalıklarını artık rahatlıkla teşhis edilebiliyoruz. Ayrıca proje süresince ünitede tüm kedi ve köpeklere ücretsiz kardiyolojik kontrol imkanı sağladık” dedi.

Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nde her türlü hayvan hastalıklarına çözüm üretmek için çalıştıklarını kaydeden SÜ Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İsmail Şen ise, “Hastanemize yılda 6 bin civarı hasta hayvan geliyor. Hayvanları hastalıklarına göre ayakta veya yatarak tedavi ediyoruz. Tam teşekküllü olan hastanemizde hastalarımızın teşhis ve tedavilerini en modern cihazlarla yapabilme kapasitesine sahibiz. Ayrıca hastanemiz bünyesinde bulunan hayvan ambulansı ile hastalarımızı hastanemize nakil edebiliyoruz” diye konuştu.
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi