Bayramda Kalbiniz İçin Beslenmeye Dikkat

12 Temmuz 2015 Pazar 13:44

Ramazan ayının ardından ağır yemeklere fazla yüklenilmesi halinde kişi de kalp krizi riskinin artabileceği belirtildi.

Bayramda Kalbiniz İçin Beslenmeye Dikkat
 Kardiyoloji Uzmanı Özgür Öz, Ramazan ayında metabolizmanın yavaşladığını ve Ramazandan çıkar çıkmaz hemen yemek yemeye yüklenmemek gerektiğini belirtti. Doktor Öz, Ramazan’ın son günlerine yaklaşıldığını hatırlatarak, "Artık önümüz bayram. Gerek ramazan gerek bayramda beslenmeyi ilgilendiren hususlar olduğu için ve beslenme ile ilgili metabolik bozukluklar sonucunda ortaya çıkan kalp damar hastalıkları konusunda da insanların bilgili olması gerekiyor. Özellikle damar hastalarının tedbir almaları gerekiyor. Tabi ki kalp krizi geçirmiş kalp yetmezliği olan hastalarımız bizden gerekli önerileri aldı. Özellikle kalp yetmezliği hastalarında bu uzun günlerde, idrar söktürücü gibi ilaçlar kullanıyorlar ise elektrolit dengesi bozukluğu olmasın diye ya da yakın zamanda kalp krizi geçirmiş hastalarda, şeker düşüklüğünün adrenalin yüksekliğini tetikleyerek tekrar kalp krizi oluşmasını engellemek adına onlara bir takım önerilerde bulunduk. Tabi önümüz bayram, bayramda ne oluyor insanların ramazan boyunca metabolizması yavaşlıyor, bayramda ise sanki vücudumuz tekrar ramazana girecekmiş gibi öyle bir psikoloji ile girip birazcık yüklenebiliyoruz. Bayramda metabolizmanın yavaşladığı dönemde ani yüklenmeler, obezitenin artışına, kan şekerinin yükselmesine ve bunlara bağlı kalp damar hastalıklarının hem gelecekte olasılığının artmasına, hem de aktif dönemde o dönemde kalp damar hastalıklarının tetiklenmesine yol açabiliyor. Bu açıdan dikkatli olmak gerekiyor"

RAMAZANDAN SONRA KİLO ALMAYIN!

Vücudun bir adaptasyon mekanizması olduğunu söyleyen Öz, şunları söyledi: “Aç kaldığımızda açlığa adaptasyon gösterir, susuz kaldığımızda zaman içerisinde susuzluğa adaptasyon gösteririz. Tabi günler çok uzun ramazan döneminde, yaklaşık 17 saatlik bir yememe durumu söz konusuydu. Bu durumda vücudumuz hem metabolizmayı yavaşlatıp hem de depoları mümkün olduğunca doldurmaya yönelik faaliyetler içine giriyor. Bunun vücudumuz açısından baktığımız zaman sanki bir kıtlığa hazırlık gibi bir organizasyon gelişiyor. Tabi böyle bir vücuda aniden bir yükleme yaparsak, bu alışmış olduğu süreci henüz kırmadan yediklerimiz, hem kilo artışına sebep olabiliyor hem kan şekerinde yüklenmelere sebep olabiliyor. Bunlarda metabolik hastalıkları ve gelecekte olası kalp damar hastalıklarını ortaya çıkarabiliyor. Yani sağlıklı insanların da bu konulara dikkat etmesi gerekiyor. Metabolizma hızlanıncaya kadar olan süreçte birazcık daha kontrollü gitmekte fayda olduğunu söylemek gerekiyor.”

ANİ YÜKLENMELERDEN KAÇININ

Doktor Öz, beslenmenin aslında bir efor olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “Yani iki kat merdiven çıkmakla 3 kat merdiven çıkmakla yemek yemek kalbin yükünü aynı oranda artırır diyebiliriz. Dolayısıyla ağır yemekler, bağırsakların çalışması durumunu ortaya çıkarıyor ve bağırsakların kan ihtiyacı çok artıyor ve bunu sağlamak için de kalp daha fazla çalışıyor, kalbin yükü artıyor ve bu da krizleri tetikleyebiliyor. Yani her zaman için ani yüklenmelerden kaçınmak gerekiyor. Herkesin bayramı inşallah çok güzel geçer güzel geçmesi için sağlıklı olmak gerekiyor, aşırı yüklenmemek gerekiyor. Kontrollü gitmek gerekiyor. Özellikle kilosu olanlar kalp yetmezliği olanlar, kalp damar hastalığı olanlar, metabolik bozukluğu olanların bu konulara biraz daha dikkat etmeleri gerekiyor.”
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi