Beyinde lenf damarları bulundu

05 Haziran 2015 Cuma 22:16

Ders kitaplarında yazanın aksine beyine giden lenf damarlarının olduğu keşfedildi.

Beyinde lenf damarları bulundu
 Dolaşım sisteminin bir parçası olan lenf sistemi, lenf sıvısını taşıyan bir sistem. 2009'da yapılan bir araştırmaya göre, beyin lenf sistemiyle doğrudan bağlantısı olmayan organdı. Ancak şimdilerde bu iddianın doğruluğu tartışılıyor.

Virjinya Üniversitesi'nde araştırmacı olan Antoine Louveau, mikroskopta beyni koruyan ince zarları incelerken, orada olmaması gereken bir şey gördü: Lenf damarı..

Eski lenf sistemi haritası (solda) ve yeni lenf sistemi haritası (sağda)

LENF DAMARI OLMAMALIYDI

Louveau'ya göre, bütün ders kitaplarında orda lenf damarı olmaması gerektiği yazılıydı. Ancak Virginia Üniversitesi Nörologu Jonothan Kipnis ile yaptıkları bir dizi test sonrasında Louveau'nun haklı olabileceği anlaşıldı.

Uzmanlara göre bu keşif kabul edilirse Alzheimer, MS ve menenjit gibi nörolojik hastalıklarla ilgili araştırmalara ışık tutabilir.

(Neredeyse görünmez olan lenf damarları, kan damarlarının (yeşil renk) yanında kırmızıyla gösteriliyor)

TEKRAR ARAŞTIRILMALI

İlk önce fareler üzerinde yapılan araştırma, Nature dergisinde yayınlandı. Ancak bu damarların insanlarda da olduğunun kabul edilmesi için araştırmanın başka uzmanlar tarafından tekrarlanması gerekiyor.

Şimdi, bilim insanları bu sistem gerçekten insanlarda var olup olmadığı ve bu damarların Alzheimer, MS ve menenjit gibi hastalıklardaki patansiyel rolünün ne olduğu üzerinde çalışıyor.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi