Böbrek Hastaları Bu Ameliyatla Şifa Buluyor

22 Haziran 2015 Pazartesi 14:05

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Erikoğlu, son yıllarda tüm dünyada ve Türkiye’de laparoskopik yani kapalı ameliyatların sayılarının arttığını dile getirdi.

Böbrek Hastaları Bu Ameliyatla Şifa Buluyor
 Konya’da belediyede şoför olarak çalışan ve 12 senedir böbrek hastalığı bulunan Mehmet İşcan (43), eşi Nazmiye İşçcan’dan (46) kapalı yöntemle alınan böbrekle sağlığına kavuştu.

Ameliyat hakkında bilgi veren Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Erikoğlu, laparoskopik yöntemle ameliyatı gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde laparoskopik ameliyatların sayıları arttı. Son 20 yılın en önemli ameliyatlarından birisini laparoskopik yöntemle, yani kapalı yöntemle böbreğin çıkarılması ve hastaya nakledilmesidir. Kapalı yöntem yaygınlaştıktan sonra organ nakillerinde ciddi bir artış görüldü. Özellikle canlı nakillerde organ vermek isteyenlerin sayısı oldukça arttı. Çünkü kapalı yöntem açık yönteme göre daha rahat, daha konforlu bir ameliyat. Hastanın hastanede kalış süresi daha az, çok erken dönemde taburcu olabilmekte. Bununla beraber daha az ağrı duyabilmekte, kesesi daha küçük olmakta, daha iyi kozmetik sonuçlar olabilmekte. Bu nedenle kapalı yöntemle yapılan ameliyatlar artık rutin böbrek nakillerinde, böbreğin çıkarılması ameliyatı kapalı yöntemle yapılmakta. Bu da altın standart olarak artık yerini almış durumda. İfade ettiğim gibi son yılların en önemli ameliyatlarında bir tanesi kapalı yöntemli ameliyattır. Son 5-6yıldır ünitemizde de kapalı yöntemle, laparoskopik yöntemle böbrek alımı ve nakiller gerçekleştirilmektedir" dedi.
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi