Domuz Gribinden 1 Yılda 16 Kişi Öldü

17 Mart 2015 Salı 10:57

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Domuz Gribi'nden 2014-2015 sezonunda 16 kişinin öldüğünü belirterek, bunun bir salgın olmadığını söyledi.

Domuz Gribinden 1 Yılda 16 Kişi Öldü
 Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, 11'i 2015 yılı içinde olmak üzere 2014-2015 döneminde 16 kişinin domuz gribinden öldüğünü açıkladı. Gereken önlemlerin alındığını söyleyen Gümüş, bunun bir salgın anlamına gelmediğini belirtti. 

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş,domuz gribi vakalarıyla ilgili bir basın toplantısı yaptı. 2015 yılı içinde Türkiye'de 170 vaka tespit edildiğini belirten Gümüş, 11 kişinin H1N1 virüsünden dolayı hayatını kaybettiğini söyledi.

2014-15 sezonu içinde toplam 16 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Gümüş, "Antalya, Kocaeli, Çanakkale, Sivas, Mersin bölgemiz içerisinde bulunuyor. Samsun'da da üç vakamızı kaybettik. Bu illerimizle ilgili yerinde değerlendirme de yapılıyor. Bu yıl bir artış salgın var mı, bilim kurulumuz herhangi bir salgın olmadığı konusunda mutabık kalınmıştır" dedi.

Hastanelere gelen tüm hastaların takip edildiğini söyleyen Gümüş, risk grubundaki hastaların daha yakın takip açısından ilgili kurumlarla temas halinde olmasını istedi. 

NİSAN SONUNA KADAR YAKIN TAKİP

Beslenme alışkanlığı ve hijyene de dikkati çeken Gümüş, "Grip döneminin devam etmesi hasebiyle Nisan sonuna kadar, illerle ilgili çalışmalarımızı paylaşıyoruz. Genelgemizle kamu hastanemize başvuranların gribal vakalarını takip altına alıyoruz. Kamuoyunu şu açıdan bilgilendirmemiz önemli. Risk grubundaki hastalarımızın daha yakın takip açısından ilgili kurumlarla, huzurevleri yaşlı bakım evleri takibi açısından takip edeceğiz hastalarımızı.

Beslenme alışkanlığımız ve hijyen çok önemli. El yıkamamız çok önemli. Yine gribe yakalanan vatandaşlarımız bazen ihmal ediyorlar hekime gidişlerini, geçmeyen gribal enfeksiyon diyelim. Vakalarımızın bir kısmı geç ulaşıyor, solunum yetmezliğine kadar giden bir süreci oluşturuyor. Yakalanan hastalarımızı takip altına almak, engel olmak, tedbirlerimizi almaya devam edeceğiz.

YOĞUN AŞILAMA YOK

Yoğun aşılama periyoduna girmemiz söz konusu değil. Bir ay içinde grip sezonu kapanıyor. Ama tedbirlerimizi artıracağız. Antiviral ilaç organizasyonu yapılmıştır. Kamu hastanelerimizden hastalara ücretsiz olarak verilecektir. Grip sadece soğuk algınlığı deyip geçmemek gerekiyor. Yakalanan hastalarımızın sıvı desteği, vitamin desteği almaları gerekiyor"

GEREKEN ÖNLEMLER ALINDI

Hastanelerde grip ilaçları konusunda gereken önlemleri aldıklarını söyleyen Gümüş, eski yıllara göre anormal bir artış olmadığını söyledi. Gripin ölümcül bir hastalık olabileceğini belirten Gümüş, hastanelerin bu bakımdan uyarıldığını söyledi.

Çocukların oyuncaklarını paylaştıkları için onların da risk grubunda olduğunu söyleyen Bağlık Bakanlığı, çocukların hastalandığı hissedilince okula gönderilmemesi tavsiye edildi.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi