Gurbetçilere Psikiyatrist Uyarısı

21 Haziran 2013 Cuma 17:47

Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ak, yurt dışında psikolojik sorunlar yaşamış ve tedavisi başlamış gurbetçilerin tatil için geldikleri Türkiye’de de psikiyatriste muayene olmalarının yararlı olacağı uyarısında bulundu.

Gurbetçilere Psikiyatrist Uyarısı
 

Yaz aylarının özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşların memleketlerine geldiği aylar olduğunu ifade eden Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ak, “Vatandaşlarımız tabi uzun bir hasretlik giderecekler, sevdikleri insanlarla görüşecekler. Özledikleri yemekleri yiyecekler. Dinlenecekler, tatil yapacaklar. Belki bu gelişi sağlık açısından da fırsatlara dönüştürmelerinde yarar var. Özellikle psikiyatrik sorunlar yaşamış, tedavisi başlamış vatandaşlarımıza önerimiz; yurt dışında bazı tanıların kültürel farklılıklar ve dil sorunları nedeniyle tam olarak ruhsal sıkıntı anlatılamadığından dolayı yanlış olduğunu görüyoruz. Bunları gözden geçirmek için sıkıntılarını kendi kültürüne yabancı olmayan, kendi kültürünü bilen bir Türk hekime anlayabilecekleri bir dilde yeniden ifade etmelerinin yararlı olabileceğini düşünüyorum” dedi.

Özellikle bayanlar olmak üzere duygularını çok dile getiremeyen bir millet olduklarını belirten Doç. Dr. Ak, “Daha çok bir sıkıntı yaşadığımız zaman bedensel olarak bunu ifade ederiz. Başımız, karnımız ağrır, göğsümüzde sıkışma olur. Tabi bu bizim kültürümüze özgü bir şeydir. Özellikle Almanya’da, Hollanda’da yaşayan bir vatandaşımız duygudan değil bedensel yakınmalardan şikayet edince hiç psikiyatrist görmeden ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılabilir. Arka tarafta tabi devam eden belki bir aile sorunu, belki başka ruhsal bir problem olabilir. Bunların ortaya konup tedavi edilmesi ağrıların ve bedensel şikayetlerin geçmesini sağlayacaktır. O yüzden yurt dışından gelen vatandaşlarımızın bunu bir fırsat bilip, yaşadıkları ruhsal anlamda bir sıkıntı varsa Türkiye’deyken bir psikiyatriste muayene olmalarının yararlı olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi