Konya'da Spinal Günleri Toplantısı

15 Mart 2015 Pazar 15:53

Türk Nöroşirürji (Beyin ve Sinir Cerrahisi) Derneği ve Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı’nın geleneksel olarak düzenlediği Konya Spinal Günleri’nin 2’nci dönem 5’nci toplantısı yapıldı.

Konya'da Spinal Günleri Toplantısı
 Açılış konuşmasını ve moderatörlüğünü NEÜ Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdal Kalkan’ın yaptığı toplantıda, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Attar, “Omurilik Yaralanmalarında Kök Hücre Tedavisi: Bugünü, Yarını” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Erdal Kalkan, “Şehirleşme ve insan hareketliliğinin artması ile trafik, iş ve spor kazaları sonucu her yıl binlerce insan omurga ve omurilik yaralanmasına maruz kalmaktadır. Omurilik yaralanmaları sonucu parapleji dediğimiz nörolojik sekel ortaya çıkmakta ve bu insanlar yaşamlarını tekerlekli sandalyeye bağlı olarak sürdürmek zorunda kalmaktadır. Omurilik yaralanmaları sonucu omurilikte meydana gelen hücre kaybı geri dönüşümsüz olmakta ve bu hastaların tedavileri çok büyük güçlükler arz etmektedir. Omurilik yaralanmalarını önlemek veya meydana gelen omurilik zedelenmesini düzeltmek için dünyada her yıl yüzlerce deneysel çalışma yürütülmektedir. Omurilik zedelenmeleri için yapılan bilimsel çalışmalara milyonlarca dolar harcanmaktadır. Son 10 yılda bu kapsamda kök hücre çalışmaları da giderek artan bir şekilde yapılmaktadır. Deneysel kök hücre çalışmaları klinik uygulamalara da geçmiş bulunmaktadır. Ülkemizde ilk klinik omurilik yaralanmasında kök hücre çalışma ruhsatı Prof. Dr. Ayhan Attar tarafından Sağlık Bakanlığından alınmış olup, 5 yıldan beri bu çalışmalara ekibi ile devam etmektedir” dedi.

Prof. Dr. Ayhan Attar ise, sunumunda omurilik yaralanmalarında kök hücre tedavisinin laboratuvar ve klinik uygulamaları hakkında detaylı bilgiler vererek gelinen noktayı ve gelecekteki beklentileri anlattı. Omurilik yaralanmalı hastalara uygulanan kök hücre nakledilen hastalardan örnekler gösterdi.
İnteraktif bir ortamda gerçekleştirilen toplantıda Konya bölgesindeki beyin cerrahları ve diğer ilgili branşlardan uzmanlar bu konuyla ilgili sorularını aktararak çözüm önerilerini tartıştı.
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi