Sağlığa 2.2 milyar euroluk yatırım

30 Mayıs 2015 Cumartesi 11:01

Sağlık Bakanlığı'yla sözleşme imzalayan Türkerler Holding, sağlık entegre tesisleri için 2.2 milyar euroluk bir yatırıma hazırlanıyor.

Sağlığa 2.2 milyar euroluk yatırım
 Sağlık Bakanlığı'yla "kamu özel sektör işbirliği" modeli kapsamında sözleşme imzalayan Türkerler Holding, Ankara Etlik, İzmir Bayraklı ve Kocaeli'de sağlık entegre tesisi için yaklaşık 2.2 milyar euroluk bir yatırıma hazırlanıyor.

ETLİK DÜNYANIN EN BÜYÜK SAĞLIK KAMPÜSÜ

İtalyan Astaldi işbirliğiyle inşasına başlanan Ankara Etlik, 3 bin 566 yatak kapasitesiyle dünyanın en büyük sağlık kampüsü olacak. Burası için BRD, IFC, SACE, Unicredit, Karadeniz Kalkınma Bankası ve İş Bankası'ndan 900 milyon euroluk 18 yıl vadeli bir proje finansmanı sağlandı. İzmir ve Kocaeli'de ise inşaat faaliyetleri sürüyor.

2019'DA TAMAMLANACAK

Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, 1.1 milyon metrekare inşaat alanı ve 3 bin 566 yatak kapasitesiyle dünyanın en büyük sağlık kampüsü olan Etlik Engegre Sağlık Kampüsü'nün 2019'da tamamlanacağını söyledi.

Şirket, 20 Mayıs'ta temeli atılan, 350 milyon euro yatırım bedeli bulunan bin 180 yataklı Kocaeli Şehir Hastanesi'ni Gama Holding ile birlikte gerçekleştiriyor.

ABD'Lİ GE İLE ORTAK

Kocaeli Şehir Hastanesi'nin 25 yıllık işletme hakkını ellerinde tutan şirket, yine Gama Holding ile birlikte, İzmir'de Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü'nün inşaatına ise bu yıl başlayacak. Bu kampüsün yatak kapasitesi ise 2 bin 60 adet olacak. Yaklaşık 670 milyon euro yatırım bedeli olan Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü, 2018'de işletmeye alınacak. Her iki yatırımda da General Electric firması ile yüzde 10'a kadar ortaklık da içeren bir işbirliği söz konusu.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi