Sigara İlaçları Yeniden Ücretsiz

23 Mart 2015 Pazartesi 11:25

Sağlık Bakanlığının 2011 yılında gerçekleştirdiği sigarayı bırakma ilaçlarının ücretsiz verilmesi uygulamasına yeniden başlandı.

Sigara İlaçları Yeniden Ücretsiz
 Sağlık Bakanlığı, 2011 yılında gerçekleştirdiği sigarayı bırakma ilaçlarının ücretsiz verilmesi uygulamasını yeniden başlattı. Böylelikle sigaradan kurtulmak isteyen bir tiryakinin yaklaşık 600 lirası, devletin sağladığı bu destekle cebinde kalıyor.

2011'DE 300 BİN İLAÇ DAĞITILMIŞTI

Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. İbrahim Ocak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığının sigarayı bırakmak isteyen kişilerin kullanması amacıyla 2011'de ülke genelinde 300 bin ilacı illere dağıttığını hatırlattı.

"YENİDEN ÜCRETSİZ DAĞITILACAK"

Hastanelerde bunların bittiğini ancak taleplerin sürdüğünü, ilaçları veremedikleri için tartışmalar olduğunu belirten Ocak, şöyle devam etti;

"Kullanmadığı ilaçları çekmecelerinden getirenler, komşularına verenler dahi oldu. Daha sonra bu bir çalıştayda değerlendirildi. Kamuoyundan gelen talep ve uzun değerlendirmeler sonrasında ilaçların yeniden ücretsiz olarak illere dağıtılması kararı alındı. Uygulamaya Şubat ayı sonu itibarıyla yeniden başlandı. Bu sefer ilaçlar bizlere yani hastanelere verilmedi. Önceki gibi bilgisayardan atama yapılmıyor. Sigara Bırakma Polikliniği'nde çalışan arkadaşlar, hastanın hangi ilacı kullanması gerektiğine ya da ilaçsız bırakmasına hastayla ortak karar vermesinin ardından gerekli müdahaleyi yapıyor."

ÖNCE BAĞIMLILIK DERECESİ ÖLÇÜLÜYOR

Polikliniklerin işleyişi hakkında bilgi veren Ocak, kişinin başvuru sonrası fagerström nikotin bağımlılık testi yapılarak bağımlılık derecesinin ölçüldüğünü anlattı.

Bu derecelendirmede, 0-3 değerinin hafif, 3-7'nin orta, 7-10'un ağır bağımlı sayıldığına değinen Ocak, "Hastanın yaşam tarzı ve diğer hastalıklarına göre iki sigara bırakma ilacından birini yazıyoruz" dedi.

"HASTALAR 600 LİRA GİBİ BİR MALİYETTEN KURTULDU"

Bazen ilaç vermeyip nikotini yerine koyma tedavileri ve psikolojik destekte de bulunabildiklerini aktaran Ocak, şunları söyledi;

"Sigara Bırakma Polikliniği bünyesinde görev yapan psikologlar da hastayı değerlendiriyor. Gerekli değerlendirmelerin ardından sigara bıraktırma müdahalesi başlıyor. Bunlar nikotin bandı ve sakızıyla da olabiliyor, ilaçla da olabiliyor. Her hastaya ilaç vermiyoruz. Hasta bize geldiğinde objektif olarak tüm verilerle kararlılığını değerlendirdikten sonra sigara bırakma ilacı öneriyoruz. Hastalarımız, sigara bırakma ilaçlarının ücretsiz verilmesinden çok memnun. Bu ilaçların ücreti 80 ila 200 lira arasında değişiyor. Ortalama bir sigara bıraktırma tedavisi 3 ay sürüyor. Böylece hastalar yaklaşık 600 lira gibi bir maliyetten kurtuldu."

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi