Zayıflama ilaçları öldürüyor

04 Mart 2016 Cuma 22:10

Zayıflama ilaçları ile ilgili sürekli uyarıda bulunan uzmanlar bu tarz ilaçların 3-4 saatte vücuda yayılarak 24 saatte ölümcül reaksiyon verebildiğini belirtti.

Zayıflama ilaçları öldürüyor
 Beyin iştah merkezini baskılayan bazı zayıflama ilaçlarının ciddi yan etkiler gösterdiğini ve özellikle ergenlik yaşındakileri tehdit ettiğini kaydeden Doç.Dr. Ulaş Saz, "3-4 saatte tüm vücuda yayılıyor ve 24 saatte öldürebiliyor" dedi. Ege Üniversitesi Çocuk Acil Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ulaş Saz"Sibutramin hidroklorür monohidrat"içerikli ilaçların ölümlere yol açması nedeniyle 2010 yılının Ekim ayında tüm dünyada yasaklandığını hatırlatan Doç.Dr. Saz yine de Çin'de üretilen aynı içerikli ilaçların internet üzerinden kolaylıkla satın alınabildiğine dikkati çekti.

Havale geçirerek ölüme neden olabilir

Kısa sürede zayıflatan ilaçların 24 saatte de öldürebildiğinin altını çizen Dr.Saz, "Kullanımı yasak olan bu ilaçlar, kısa sürede tansiyon, nabız ve ateş yüksekliğine, ciddi karaciğer yetmezliğine neden olabiliyor. Hasta havale geçirerek ölebiliyor. Muhtemelen bu çocuğun da kalbini ya da beynini etkilemiş olabilir" diye konuştu.

En çok talep ergenlerden

Dr. Saz, "sibutramin hidroklorür monohidrat" içerikli ilaçların başka kod isimlerle de internet üzerinden satılabileceğini anlattı. Bu ürünlere özellikle ergenlik döneminde olanların yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Dr.Saz Türkiye'de ortalama her 3-4 ayda bir yasaklanan haplar, tehlikeli cerrahi yöntemler nedeniyle ölüm vakalarının yaşandığına dikkat çekti.

Sanal ortamda pazarlanmasının önüne geçilmeli

Zayıflama ilaçları, çayları ve haplarının sanal ortamda pazarlanmasının önüne geçilmesi gerektiğine dikkat çeken Dr.Saz, zayıflamak isteyenlerin internetten ilaç almak yerine uzman doktor ve diyetisyenlere başvurması ve spora başlaması gerektiğini dile getirdi.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi