55 HDP'liden ifadeye giden tek isim

05 Kasım 2016 Cumartesi 12:41

HDP'nin hakkında çeşitli suçlardan fezleke bulunan 55 milletvekilinden ifade veren tek isim Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım oldu.

55 HDP'liden ifadeye giden tek isim
 Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması kanununun yürürlüğe girmesinin ardından, çok sayıda milletvekili ifade verirken, HDP'den ise mahkemeye tek bir isim gitti.

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin, anayasada değişiklik yapılmasını öngören kanunun yürürlüğe girmesinin ardından, aralarında CHP ve MHP'nin genel başkanları ile AK Partili milletvekillerinin de bulunduğu çok sayıda isim ifade verdi.

DOKUNULMAZLIK KALKTI VEKİLLER İFADEYE ÇAĞRILDI

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin 8 Haziran 2016'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle, 154 milletvekili hakkındaki 810 dosyada soruşturma ve kovuşturma engeli ortadan kalktı.

AK Parti'den 29 milletvekili hakkında 50, CHP'den 59 milletvekili hakkında 215, MHP'den 10 milletvekili hakkında 23, HDP'den ise 55 milletvekili hakkında 518 fezleke bulunuyordu. İsmi, CHP İstanbul 


HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım

Milletvekili İlhan Cihaner ile ortak bir dosyada yer alan Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka ise 5 fezlekeye sahipti. Adalet Bakanlığı ve TBMM'de bekleyen fezlekeler, anayasa değişikliğinin ardından cumhuriyet başsavcılıklarına gönderilmeye, haziran ayından itibaren de ilgili başsavcılıklar milletvekillerini ifade vermeye çağırdı.

ÜÇ PARTİNİN MİLLETVEKİLLERİ ÇAĞRIYA UYDU

AK Parti'den Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, İstanbul milletvekilleri Mehmet Metiner, Erol Kaya, Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ile Adana Milletvekili Necdet Ünüvar'ın da aralarında bulunduğu isimler savcılığın talimatına uyarak ifade verdi.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi